6.8 C
Craiova
luni, 3 martie, 2025
Știri de ultima orăLocalŞapte incendii stinse de pompierii mehedinţeni într-o zi

Şapte incendii stinse de pompierii mehedinţeni într-o zi

Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Drobeta” al judeţului Mehedinţi au intervenit, în ultimele 24 de ore, pentru stingerea a şapte incendii, şase dintre acestea izbucnite la vegetaţie uscată, iar unul la o casă de locuit din localitatea Izvorul Aneştilor.

Datorită intervenţiei pompierilor mehedinţeni, a fost salvată din incendiu  o casă de locuit, din localitatea Izvorul Aneştilor, comuna Livezile. Până la sosirea pompierilor, incendiul, produs ca urmare a folosirii intenţionate a sursei de aprindere pentru a-l iniţia, a cuprins obiecte de mobilier şi materiale textile dintr-o cameră de locuit. Pompierii ajunşi la faţa locului cu două autospeciale cu apă şi spumă au lichidat incendiul, fără ca acesta să se poată extinde.
Cele şase incendii, care au izbucnit, în după-amiaza zilei de miercuri, pe raza localităţilor Şimian, Dr.Tr.Severin, Cerneţi, Ostrovul Corbului, Bistriţa şi Vânju Mare, au cuprins peste 2 hectare de vegetaţie uscată şi mirişte. Acestea au fost stinse de pompieri înainte de a se extinde la gospodării, plantaţii sau fond forestier.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS