Oltenii au pierdut

• Silvanus Resita – Energo 6-2
• Venus Timisoara – Senic 7-4
• ACS Bucuresti – MB Pandurii 3-2

Cele doua echipe din Banie, Energoconstructia si Senic, sint si dupa etapa desfasurata duminica si luni, fara nici o victorie in acest inceput de campionat (Senic are doua rezultate de egalitate), aflindu-se astfel in subsolul clasamentului de futsal. Senic, echipa pregatita de Valentin David, a pierdut cu 6-2 la Resita, in fata formatiei gazda Silvanus, iar Energoconstructia (antrenor: Marian Bicu) a cedat la Timisoara, Futsal Venus din localitate cistigind cu 7-4. Cele doua formatii din Craiova vor juca in etapa urmatoare, a 6-a, acasa, duminica, in Sala Sporturilor din Valea Vlaicii, dupa urmatorul program: ora 15.00, Senic – FM Constanta; ora 18.00, Energoconstructia – Gomonth Ploiesti.

MB Pandurii a pierdut jocul de la Bucuresti cu acelasi scor cu care cistigase etapa precedenta acasa, 3-2. Ratarile, in special din prima repriza, i-au privat pe elevii lui Cornel Tigveanu de o victorie care i-ar fi consolidat pozitia in fruntea clasamentului. Gorjenii au deschis scorul prin Serban, dar prima repriza s-a incheiat la egalitate in ciuda numeroaselor ocazii de gol ratate cu usurinta. Gazdele au fortat in debutul partii secunde si au reusit sa se distanteze la doua goluri, insa Cojocaru a dat sperante „pandurilor“ intr-un rezultat bun cu cinci minute inainte de final. Timpul a fost nemilos cu fotbalistii din Tirgu Jiu care au inregistrat al doilea esec in deplasare in acest sezon. Etapa viitoare, a VI-a a diviziei A, MB Pandurii joaca pe teren propriu in fata lui CIP Deva unde evolueaza liderul gorjenilor din campionatul precedent, Ion Al-Ioani, duminica, 10 octombrie, de la ora 18.00.