35.4 C
duminică, 30 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportSperante de calificare

Sperante de calificare

Energia Pandurii a debutat cu stângul in cupele europene, cedând la Zubri (Cehia) la patru goluri diferenta, 26-30, handicap ce poate fi recuperat in returul de sâmbata, de la Târgu Jiu. Primul gol european al elevilor lui Liviu Andries a venit destul de târziu, in minutul 8, handbalistii olteni preluând conducerea la jumatatea primei reprize, 4-3. Desi au condus la trei goluri diferenta, 10-7 in minutul 25, cehii au intrat la pauza doar cu un gol avantaj, 12-11. Gumarny Zubri a inceput in forta actul secund, desprinzându-se la trei goluri, insa gorjenii au revenit si au egalat, 20-20 in minutul 44. Energia Pandurii a contat destul de putin pe finalul meciului, mai ales dupa cartonasul rosu vazut de pivotul Costea, care a primit doua eliminari in aceeasi faza, prima pentru fault, iar a doua pentru proteste. „Pandurii“ au primit gol in ultima secunda de joc, iar la Târgu Jiu trebuie sa invinga la cinci goluri diferenta pentru a se califica in turul trei al Cupei EHF.

Pentru gruparea din Târgu Jiu au evoluat Moraru, Bichir – Apolzan, Truica (5 goluri), Preda (8), Balea, Mazilu (2), Ghira (1), Enache (1), Mihoci (3), Radu, Ilies (3), Costea (3) si Eremia. „Jocul a fost incâlcit, dar Moraru a aparat extraordinar. Puteam sa-i batem daca eram mai atenti. Ne-a costat putin eliminarea lui Costea de patru minute pentru ca nu am reusit sa marcam nici un gol in acest interval de timp. In retur eu zic ca putem recupera diferenta in primele 20 de minute dupa care sa jucam de la egal la egal“, a declarat presedintele sectiei de handbal a clubului Energia Pandurii, Gore Popescu.