21.2 C
vineri, 28 iunie, 2024

Cad recorduri

La numai 19 ani impliniti in urma cu doua zile, Cristina Vasiloiu, de la CS Olimpic Craiova, a reprezentat surpriza placuta a delegatiei României, care a revenit de la Campionatul European de atletism indoor de la Birmingham fara nici o medalie. Eleva lui Eleodor Rosca s-a clasat pe locul 8 in finala probei de 1.500 metri, cu un timp foarte bun, patru minute, 13 secunde si 63 de sutimi. Si mai bun a fost timpul obtinut de semifondista olteana in calificari, 4:13,32, performanta cu care a doborât recordul national la juniori (4:18,20), vechi de mai bine de 15 ani.

Prin acest loc 8, Cristina a fost cea mai bine clasata sportiva olteana la Europenele de sala, in conditiile in care in finala a concurat cu adversare mult mai experimentate.