Au marcat: Gafiţa ’85 – p. / Stoianof ’20, D. Stoica ’51, M. Costea ’53.
CSM Ploieşti: A. Vlad – Zăpodeanu, Rohat, Vodiţă, Crăciun – Cr. Vlad (’66, Păduraru), Seto – Păun (’46, Ciobanu), V. Gheorghe, L. Mihai (’55, G. Nae) – Gafiţa. Antrenor: Valeriu Răchită.
„U“ Craiova: S. Lung Jr. – Dănănae, V. Găman, Mitchell, Rose (’70, Bărboianu) – Wobay, Prepeliţă, D. Stoica, Fl. Costea (’60, Dina) – Stoianof (’60, Gogoşoiu), M. Costea. Antrenor: Nicolo Napoli.
Cartonaş galben: Vodiţă.
Au arbitrat: I. Ivan – D. Velicu şi I. Babadac.

Alb-albaştrii au tratat cu seriozitate întâlnirea de la Ploieşti. Craiovenii au început precaut, testând parcă forţa ofensivă a gazdelor, care în debutul meciului l-au pus la încercare pe Silviu Lung Jr., acesta respingând cu greu mingea trimisă cu capul de Cr. Vlad. La prima fază de atac mai consistentă, juveţii au taxat însă apărarea adversă. Fl. Costea a urcat pe partea stângă, a lobat peste portarul advers, iar Stoianof (’20), scăpat din marcaj, a deschis scorul. Prahovenii au ripostat prin Gafiţa (’23) şi Cr. Vlad (’28 şi ’41), însă Lung Jr. a reuşit să păstreze poarta intactă. Oltenii au trecut pe lângă majorarea scorului în minutul 45, dar Prepeliţă, D. Stoica şi Stoianof au ratat, pe rând, şansa desprinderii.
La reluare, Fl. Costea (’48) a trimis peste poartă din poziţie favorabilă, însă, trei minute mai târziu, D. Stoica nu a mai ratat ţinta, marcând după un corner executat de Prepeliţă. Cel de-al treilea gol al craiovenilor a fost opera fraţilor Costea, pentru prima dată titulari sub comanda lui Nicolo Napoli la un meci oficial. Florin l-a găsit foarte bine cu o pasă pe Mihai, iar acesta a preluat şi a înscris cu un şut plasat din interiorul careului mare. A urmat un joc apatic, cu gazdele jucând la întâmplare, în timp ce oltenii au preferat să conserve rezultatul, singura ocazie mai importantă consemnându-se în minutul 74. Mihai Costea a fost aproape de a realiza „dubla“, mingea şutată de el fiind respinsă de pe linia porţii de Zăpodeanu. Monotonia a fost alungată de arbitri, tuşierul Velicu indicând punctul cu var după ce arbitrul de centru trecuse cu vederea un duel între Mitchell şi Ciobanu. Gafiţa (’85) a transformat penaltiul, prea târziu însă pentru a strica bucuria alb-albaştrilor.

Răchită ne-a urat să luăm Cupa

Deşi echipa sa a pierdut, antrenorul ploieştenilor, Vivi Răchită, a avut şi motive de mulţumire. „Sunt bucuros după acest meci, pentru că nu mi s-au accidentat cei patru titulari pe care i-am folosit contra Universităţii, iar ceilalţi jucători mi-au oferit soluţii pentru meciurile următoare din campionat. Sunt mulţumit de jocul echipei mele în prima repriză, când am avut şi ocazii de gol. Craiova a câştigat meritat. Îi urez Ştiinţei să câştige Cupa României“, a spus Răchită.
La rândul său, Nicolo Napoli, antrenorul alb-albaştrilor, a declarat: „Am întâlnit o echipă bună din Liga a II-a, iar acest lucru s-a văzut mai ales în prima repriză, care a fost echilibrată. La pauză le-am spus băieţilor mei să se concentreze pentru că am putea avea probleme dacă nu rupem echilibrul, iar ei au intrat mai hotărâţi pe teren şi au reuşit să marcheze de două ori, făcându-şi meciul uşor“.

Oltenia Force One, spart la Ploieşti

Autocarul Universităţii Craiova a fost atacat de suporterii ploieşteni la intrarea pe stadionul „Ilie Oană“. Ultraşii prahoveni au aruncat cu pietre, petarde şi fumigene şi au lovit cu picioarele în autocar, asistaţi de poliţiştii care mâncau seminţe la marginea străzii. Oltenia Force One, aşa cum a fost botezat autocarul juveţilor de patronul Adrian Mititelu, s-a ales cu uşa din spate îndoită şi o capotă laterală spartă, conducătorii Universităţii sesizând forţele de ordine şi oficialii meciului despre cele întâmplate. Jucătorii olteni s-au speriat în momentul în care autocarul a fost atacat, iar la coborâre şi-au vărsat năduful pe suporterii ploieşteni, pe care Florin Costea i-a numit „nişte ţărani“. Nu au lipsit nici înjurăturile în italiană, antrenorul Nicolo Napoli şi antrenorul cu portarii, Massimo Ferraris, neputând să-şi stăpânească nervii. Este pentru a doua oară când autocarul Ştiinţei este vandalizat la Ploieşti, acum trei sezoane ani ultraşii prahoveni spărgându-i un geam.

Cupa României, şaisprezecimi
Partidele programate în faza 16-imilor Cupei României: ieri: Universitatea Cluj – CFR Cluj 3-3 (13-14 după penaltiuri), Tricolorul Breaza – Oţelul Galaţi 1-2, CSM Ploieşti – Universitatea Craiova 1-3, FC Botoşani – Gloria Buzău 0-0 (4-3 după penaltiuri), CSM Vâlcea – CS Otopeni 0-1, FCM Târgu Mureş – Dinamo 1-2, Sportul Studenţesc – Steaua 2-0. Partida CFR Cluj II – FC Timişoara s-a terminat după închiderea ediţiei; astăzi (ora 14.30): Minerul Lupeni – Unirea Urziceni, Internaţional Piteşti – FC Argeş, Dunărea Galaţi – Gaz Metan Mediaş, Farul Constanţa – FC Braşov, CFR Timişoara – Gloria Bistriţa (ora 11.00), FCM Bacău – Pandurii (ora 13.30); mâine: Petrolul Ploieşti – Rapid (ora 20.30). Partida FC Vaslui – Poli Iaşi se va disputa pe 29 octombrie.