„Municipal“, Botoşani, spectatori – 6.500.
România: S. Lung Jr. – Rîpă (‘62, Chiricheş), V. Găman, Papp, Bărboianu – Gardoş, Bicfalvi – Torje, Sburlea, Hora (‘77, Gîngioveanu) – Alexe (‘72, Rusescu). Selecţioner: Emil Săndoi.
Anglia: Fielding – Mancienne, Smalling, Jones, Bertrand – Henderson, Muamba – Cleverley, Sturridge (‘64, Lansbury), Rose (‘82, Cork) – Welbeck (‘90, Delfouneso). Selecţioner: Stuart Pearce.
A arbitrat: F. Fautrel (Franţa).

Tricolorii mici, deşi au dominat aproape tot meciul, n-au izbutit ieri să învingă naţionala Angliei, ratând astfel participarea la Campionatul European de Tineret din 2011, din Danemarca.

Ieri, la Botoşani, elevii lui Emil Săndoi au disputat o partidă decisivă pentru accederea la Campionatul European din 2011. Ca să ajungă în Danemarca, naţionala mică a României trebuia să treacă de selecţionata Angliei, în meciul tur fiind 2-1 pentru elevii selecţionerului Stuart Pearce.
Românii au început disputa cu un presing destul de sufocant asupra Angliei, Sburlea (‘2, ‘7) şi Alexe (‘5) irosind din start oportunităţi de a marca. Meciul s-a echilibrat destul de repede, iar prima mare ocazie au avut-o oaspeţii, şutul lui Sturridge fiind însă deviat de Silviu Lung Jr. (‘8). Peste şapte minute, acelaşi Sturridge, jucător la Chelsea, după ce a trecut printre fundaşii tricolori centrali ca prin curtea şcolii din… Botoşani, a şutat la colţul lung, dar Silviu Lung a reţinut în doi timpi. La cealaltă poartă, Torje a execut o lovitură liberă de la 25 de metri peste transversală (‘17). Meciul a fost încins, suporterii moldoveni au creat o atmosferă deosebită, dar golul nu a venit. În minutul 38, „piticul“ Torje, cu un şut de la aproape 35 de metri, i-a încercat reflexele portarului englez, Fielding a respins la Bicfalvi, care a întors balonul pentru Alexe, dar dinamovistul, de la doar 11 metri, a şutat peste transversală! Am atacat în valuri, din nou Torje nu l-a putut învinge pe goalkeeperul Angliei (‘44) şi prima repriză s-a încheiat nedecis.

Dominare haotică

La reluare, întâlnirea a devenit aprigă, tensionată, cu jocul aproape în totalitate spre careul lui Fielding, dar tricolorii noştri au dezamăgit, evoluând destul de haotic, precipitat, fără clarviziune. Elevii lui Săndoi au dominat, au creat probleme defensivei Angliei, dar Torje (‘48, ‘54, ‘60), Sburlea (‘46, ‘61, ‘70), Rusescu (‘76, ‘79), Bărboianu (‘78), Bicfalvi (‘88) nu au înscris,  dezamăgind ieri. Finalul meciului ne-a găsit cu tot efectivul în terenul advers, dar scorul a rămas 0-0 şi englezii merg mai departe, la turneul final din 2011 din Danemarca. Echipa Angliei n-a arătat mai nimic ieri, englezii venind cu un un singur scop, obţinerea unui egal. Iar obiectivul şi l-au atins cu ajutorul nostru, prin neputinţa tricolorilor. Calificarea s-a pierdut mai ales în Anglia, unde un 1-1 ar fi fost rezultatul corect, dar şi ieri, când elevii lui Săndoi, egalii jucătorilor Angliei, mai puţin la gabarit, n-au reuşit timp de aproape 96 de minute să spargă apărarea britanică. „Ne merităm soarta“, spunea după meci tatăl unuia dintre jucătorii olteni care au evoluat ieri la Botoşani.