Știri de ultima orăSportMeciuri „nebune” în Liga Campionilor

Meciuri „nebune” în Liga Campionilor

Bavarezii i-au îngenuncheat pe "minerii" lui Lucescu (foto: uefa.com)
Bavarezii i-au îngenuncheat pe „minerii” lui Lucescu (foto: uefa.com)

Partidele disputate ieri seară în Liga Campionilor au demonstrat, din nou, de ce este atât de frumos fotbalul, pasionaţii numărând numai puţin de 11 goluri.

Campioana Germaniei, Bayern Munchen, a zdrobit echipa lui Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, administrându-i un neverosimil 7-0, pe teren propriu, şi s-a calificat în sferturile de finală, după ce în tur a remizat, scor 0-0, în Ucraina. Golurile bavarezilor au fost marcate de Muller (’4 – penalti, ’52), J. Boateng (’34), Ribery (’49), Badstuber (’63), Lewandowski (’75) şi Gotze (’88). De menţionat că „minerii” lui „Il Luce” au jucat în inferioritate din minutul 3, când Kuher a văzut direct cartonaşul roşu.

„Nu cred că Bayern avea nevoie de un astfel de ajutor din minutul doi. Trebuie să vedem dacă a fost penalti. Dar oricum nu ar fi trebuit să se arate cartonaşul roşu. Din acel moment, echipa noastră ar fi trebuit să aibă zece germani în loc de zece brazilieni. Cei de la Bayern au fost mai puternici decât noi în privinţa caracterului, a tacticii şi la provocările individuale. Meciul era terminat după al treilea gol, când Srna era afară primind asistenţă medicală în timp ce Bayern a marcat a treia oară. (…) Ar fi trebuit să jucăm mai compact. Nu avem nici o scuză, dar sunt supărat pentru că echipele mari, ca de fiecare dată, sunt ajutate”, a spus Lucescu.

Bayern: Neuer – Rafinha, Boateng, Badstuber (’67, Dante), Alaba – Schweinsteiger – Robben (’19, Rode), Götze, Müller, Ribéry (’59, Bernat) – Lewandowski. Antrenor: P. Guardiola.
Şahtior: Pyatov – Srna, Kucer, Rakitskiy, Shevchuk – Stepanenko – D. Costa (’79, N. Wellington), Fred, A. Teixeira (’70, Ilsinho), Taison (’9, Kyvcov) – Adriano. Antrenor: M. Lucescu.

Cartonaşe galbene: Badstuber, J. Boateng / D. Costa.

Cartonaş roşu: Kuher ’3

A arbitrat: William Collum.

PSG i-a predat o lecţie de atitudine lui Chelsea

La Londra, Chelsea şi Paris Saint Germain au luptat pentru calificarea în sferturi până în ultima secundă a celor două reprize suplimentare de prelungiri. De menţionat că disputa a plecat de la scorul de 1-1, rezultat înregistrat în meciul tur, în Franţa, iar jucătorii formaţiei din Hexagon au jucat în zece oameni din minutul 31, când vedeta lor, Ibrahimovic, a primit „roşu” pentru un fault foarte dur.

Portarul lui Chelsea, Thibaut Courtois, nu a putut scoate şi lovitura de cap a lui Thiago Silva, iar PSG continuă lupta în Liga Campionilor (foto: uefa.com)

Englezii au deschis scorul în minutul 81 prin Gary Cahill şi au început să tragă de timp, iar asta i-a costat, pentru că francezii au egalat prin David Luiz (’86). În prima repriză suplimentară, Eden Hazard a transformat o lovitură de pedeapsă dictată după un henţ în careu a lui Thiago Silva (’96). Fundaşul brazilian şi-a răscumpărat greşeala în minutul 114, când a marcat cu o lovitură de cap golul de 2-2, calificând-o pe PSG în sferturi graţie numărului de goluri marcate în deplasare.

Chelsea: Courtois –  Ivanovici, Cahill, Terry, Azpilicueta –  Ramires (’91, Drogba), Matic (’84, Zouma) – Oscar (’46, Willian), Fàbregas, Hazard – Diego Costa. Antrenor: J. Mourinho.
PSG: Sirigu -Marquinhos, Thiago Silva, David Luiz, Maxwell – Verratti (’83, Lavezzi), Thiago Motta, Matuidi (’83, Rabiot) – Cavani, Ibrahimovici, Pastore (’118, Van der Wiel). Antrenor: L. Blanc.

Cartonaşe galbene: Oscar, Ramires / Motta, Matuidi, Luiz, Verratti.

Cartonaş roşu: Ibrahimovic ’31.

A arbitrat: Bjorn Kuipers.

În sferturile Ligii Campionilor s-au mai calificat Real Madrid, care a trecut de Schalke cu scorul general de 5-4 (2-0 în tur şi 3-4 în retur), şi FC Porto, care a eliminat-o pe FC Basel, după 1-1 în tur şi 4-0 pe teren propriu. Celelalte confruntări se vor juca săptămâna viitoare, după următorul program: marţi, 17 martie: AS Monaco – Arsenal Londra, Atletico Madrid – Bayer Leverkusen; miercuri, 18 martie: FC Barcelona – Manchester City, Borussia Dortmund – Juventus Torino.