12.8 C
sâmbătă, 21 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportBarca şi Bayern au transpirat serios pentru victoriile din Ligă

Barca şi Bayern au transpirat serios pentru victoriile din Ligă

Luis Suarez a reuşit să marcheze două goluri cu Atletico şi a salvat-o pe Barcelona de la dezastru (foto: uefa.com)

Primele două meciuri din turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor au fost extrem de spectaculoase, gazdele reuşind să se impună cu dificultate în jocurile de ieri seară.

În Spania, pe „Camp Nou”, FC Barcelona a reuşit să întoarcă rezultatul disputei cu Atletico Madrid, care conducea la pauză cu 1-0, şi s-a impus cu 2-1 (0-1), la capătul unei evoluţii foarte bune în partea secundă. Madrilenii au deschis scorul prin Fernando Torres, care a profitat de o eroare a lui Pique, a pătruns în careu şi a şutat necruţător de la 12 metri (’24, 0-1). Catalanii au restabilit egalitatea în minutul 63, Suarez a deviat fericit, de la cinci metri, un şut al lui Jordi Alba (1-1). Barca a intrat în avantaj în minutul 74, Suarez bifând „dubla” cu o lovitură de cap, după o pasă excelentă a lui Rafinha (2-1).

FC Barcelona: Ter Stegen – Alves, Pique, Mascherano, Alba – Rakitic (’64, Rafinha), Busquets (’80, Sergi Roberto), Iniesta (’83, Arda Turan) – Messi, Suarez, Neymar. Antrenor: Luis Enrique.

Atletico Madrid: Oblak – Juanfran, P. Hernandez, Godin, Luis Filipe – Koke, Gabi, Niguez (’90, Correa), Griezmann (’76, Teye) – Carrasco, Torres. Antrenor: Diego Simeone.

Cartonaşe galbene: Busquets ’48, Suarez ’70, Mascherano ’82 / Torres ’29, ’35, Koke ’33, Luis Filipe ’61, Griezmann ’73, Lucas ’78, Oblak ’79.

Cartonaş roşu: Torres ’35.

A arbitrat: Felix Brych (Germania).

Vidal a făcut diferenţa pe „Allianz Arena”

În Germania, pe „Allianz Arena”, Bayern Munchen a obţinut o victorie „scurtă”, cu 1-0, în faţa formaţiei portugheze Benfica Lisabona. Nemţii au marcat în minutul 2, prin Arturo Vidal, care a reluat cu capul o centrare venită de pe stânga, de la Juan Bernat.

Arturo Vidal a adus bucurie în tabăra celor de la Bayern Munchen în partida cu Benfica Lisabona (foto: uefa.com)

Bayern Munchen: Neuer – Lahm, Kimmich (’60, J. Martinez), Alaba, Bernat – Vidal – D. Costa (’70. D. Coman), Muller (’85, Gotze), Alcantara, Ribery – Lewandowski. Antrenor: Josep Guardiola.

Benfica Lisabona: Ederson – Almeida, Nilsson-Lindelof, Jardel, Eliseu – Pizzi (’90+1, Samaris), Fejsa, Sanches, Gaitan – Jonas (’83, Salvio), Mitroglou (’70, Jimenez). Antrenor: Rui Vitoria.

Cartonaşe galbene: Ribery ’22, Bernat ’42 / Jonas ’58, Nilsson-Lindelof ’62.

A arbitrat: Szymon Marciniak (Polonia).

Partidele retur se vor disputa pe 13 aprilie.

Celelalte două „sferturi” se vor juca astăzi, de la ora 21.45, după următorul program: Wolfsburg – Real Madrid, Paris Saint Germain – Manchester City.