13.6 C
vineri, 27 septembrie, 2024
Știri de ultima orăActualitateGimnastică: Echipa României a câştigat medalia de aur la Campionatele Europene din Franţa

Echipa de gimnastică feminină a României a reuşit să obţină astăzi medaliile de aur la Campionatul European de la Clermont-Ferrand (Franţa), cu un punctaj total de 181,525. Pe locul doi a terminat echipa Rusiei, cu 179,475 puncte, iar pe trei Franţa, cu 177,175 puncte.
Aceasta este prima medalie de aur câştigată de echipă în ultimii patru ani. Echipa României este formată din: Steliana Nistor, Sandra Izbaşa, Gabriela Drăgoi, Anamaria Tămârjan şi Cerasela Pătrascu (accidentată).
Finalele pe aparate sunt programate mâine, de la ora 15:00.
România va avea câte două reprezentante în finalele de la bârnă (Sandra Izbaşa şi Steliana Nistor) şi sol (Sandra Izbaşa şi Anamaria Tămârjan) şi una la paralele (Steliana Nistor).