23.4 C
vineri, 27 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportŞahtior, în urcare

Şahtior, în urcare

Formaţia antrenată de tehnicianul român Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, a învins sâmbătă, pe teren propriu, pe Zorya Lugansk, cu 3-1, într-o partidă din etapa a 13-a a campionatului Ucrainei. Oaspeţii au început foarte bine meciul şi au reuşit să înscrie încă din minutul 2, prin Dzhikhani. La pauză, scorul a fost egal, 1-1, pentru „mineri“ egalând atacantul bolivian Marcelo Moreno. În repriza a doua, mijlocaşul brazilian William a adus-o pe Şahtior în avantaj (’68), scorul final al partidei, 3-1, fiind stabilit de Marcelo Moreno (’80). Să remarcăm că antrenorul Mircea Lucescu l-a utilizat pe întreaga durată a acestei partide pe fundaşul român Răzvan Raţ. În urma acestei victorii, Şahtior a acumulat 19 puncte şi a urcat pe locul şase în clasamentul pe care îl conduce Dinamo Kiev, cu 34 de puncte.