9 C
vineri, 18 octombrie, 2024
Știri de ultima orăSportÎnot / România, campioană mondială în proba de ştafeta masculină 4x100 m

Înot / România, campioană mondială în proba de ştafeta masculină 4×100 m

Ştafeta masculină de 4×100 m liber a României a cucerit medaliile de aur, miercuri noaptea, la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori de la Lima (Peru). Franţa a încheiat pe locul secund (3:20.29), iar Lituania a completat podiumul (3:20.41).

În componenţa David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma, Patrick Sebastian Dinu, ştafeta masculină a României s-a impus în finala probei de 4100 m liber cu timpul de 3 min 18 sec 84/100, iar Popovici a stabilit un nou record al competiţiei în primul schimb (100 m liber), 47 sec 07/100.

Și fetele ne-au adus vești superbe: Aissia Prisecariu și Rebecca Diaconescu s-au calificat în finala probei de 100 m spate! Prisecariu a fost înregistrată cu a treia performanţă din serii, 1 min 02 sec 92/100, în timp ce Diaconescu a fost cronometrată cu al şaselea timp, 1 min 03 sec 26/100.

România participă cu nouă înotători la Mondialele de juniori de la Lima, la care s-au înscris peste 700 de sportivi din 100 de ţări.

Citeşte şi: Irina Begu a revenit nesperat în meciul cu Mertens şi e în turul doi la US Open