20.9 C
joi, 19 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisAdelaide 2 a debutat cum trebuia! Cîrstea și Bogdan, victorioase în calificări

Adelaide 2 a debutat cum trebuia! Cîrstea și Bogdan, victorioase în calificări

Sorana Cîrstea și Ana Bogdan au reușit să facă pasul în ultimul tur al calificărilor turneului WTA Adelaide 2, competiție care face parte din categoria „WTA 500”.

Sorana a trecut de italianca Camila Giorgi (66 WTA) după un meci intens, de două ore și 23 de minute. A fost 5-7, 6-4, 6-0 pentru Sorana. Pentru Cîrstea urmează un meci cu Kaia Kanepi (a șasea favorită din calificări – locul 32 WTA).

De partea cealaltă, Ana Bogdan (56 WTA) a trecut în două seturi, scor 7-6(5), 6-4 de Shuai Zhang (locul 25 – a doua favorită din calificări). Meciul a durat o oră și 44 de minute. Ana Bogdan se va lupta cu învingătoarea partidei dintre Katerina Siniakova (49 WTA) și Alexandra Osborne (666 WTA) pentru un loc pe tabloul principal.

WTA Adelaide 2 face parte din categoria WTA 500, se dispută în perioada 9-14 ianuarie, pe hard, are premii totale în valoare de $780.637, iar campioana en-titre este Ashleigh Barty.