17 C
sâmbătă, 5 octombrie, 2024
Știri de ultima orăSportNu i-a ieşit de data asta! David Popovici a încheiat pe 4 finala la 200 m

Nu i-a ieşit de data asta! David Popovici a încheiat pe 4 finala la 200 m

David Popovici a terminat doar pe locul 4 proba de 200 de metri liber, la Fukuoka. Românul de 18 ani a dat reprezentație în Japonia pe primele 3 lungimi de bazin, dar nu și-a dozat bine efortul și a încheiat abia pe locul 4.

Sportivul nostru a început perfect cursa de la Fukuoka, unde a condus și părea că urmează să urce din nou pe prima treaptă a podiumului, dar a încetinit tempo-ul pe final și a ratat acest titlu, dar şi podiumul. David Popovici a terminat al patrulea proba de 200 de metri liber, fiind cronometrat cu 1.44.90.

Medalia de aur i-a revenit britanicului Matthew Richards (1:44.30). Pe locul 2 a venit un alt britanic, Tom Dean (1:44.32), iar bronzul l-a luat Sunwoo Hwang (1:44.42).

Cine au fost adversarii lui Popovici:

Luke Hobson (SUA), 20 de ani: A câștigat proba de 200 de metri la concursul de selecție al SUA cu un timp de 1:45,10. Are un final de cursă puternic, așa a făcut acum o lună, când era al treilea după primul 50 și al patrulea la 100 de metri, dar a înotat apoi ultimii 50 de m în 26, 61 s.
Sunwoo Hwang (Coreea de Sud), 20 de ani: Vicecampion mondial în 2022, sud-coreeanul este considerat parte din viitorul acestei probe. Cea mai bună performanță a sa este 1:44,47. A fost al treisprezecelea după serii la Fukuoka, dar a înotat mult mai bine în semifinale.
Tom Dean (Marea Britanie), 23 de ani: Campionul olimpic en titre în această probă are cel mai bun timp înregistrat de 1:44, 22, realizat la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Britanicul a fost învins de David Popovici la Campionatele Mondiale de anul trecut, când acesta s-a clasat pe locul al treilea în finala mondială de la Budapesta, dar și anul acesta în cadrul Trofeului Sette Colli de la Roma.

Matt Richards, marea surpriză

Matt Richards (Marea Britanie), 20 de ani: L-a învins pe campionul olimpic în cursa națională, atunci când a stabilit și cel mai bun timp al său pe această distanță 1:44,83.
Honjoon Lee (Coreea de Sud), 22 de ani: Al doilea sud-coreean care este prezent în finală are drept performanță de top în această finală 01:45, 70, realizat anul acesta în întrecerea națională.
Kieran Smith (SUA), 23 de ani: Specialist mai mult în cursele în bazin scurt, americanul are 01:44,74 drept cea mai bună performanță în proba de 200 de metri liber în bazin olimpic, realizat la JO de la Tokyo în 2021. El are în palmares un bronz olimpic cucerit în proba de 400 metri liber și un aur mondial cu ștafeta de 4×200 m liber la CM de la Budapesta.
Felix Aubock (Austria), 27 de ani: Cel mai în vârstă înotător din finală, austriacul s-a clasat pe poziția a cincea în proba de 200 metri liber la ediția trecută a Campionatelor Mondiale, unde a realizat și cel mai bun timp al carierei sale, 01:45, 11.

Citeşte şi: Tenis de masă / Vasile Florea: „Tenisul românesc U19 domină la nivel european!“