20.9 C
joi, 19 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisFrumoasă surpriză! Barbora Krejcikova, campioană meritorie la Wimbledon

Frumoasă surpriză! Barbora Krejcikova, campioană meritorie la Wimbledon

Jucătoarea cehă de tenis Barbora Krejcikova, nr.32 mondial, a câştigat, sâmbătă, la Wimbledon al doilea titlu de Mare slem din carieră. Ea a învins-o în finală pe italianca Jasmine Paolini, a şaptea jucătoare a lumii, cu 6-2, 2-6, 6-4. Krejcikova devine, astfel, prima jucătoare cehă care câştigă două titluri de Mare Slem la simplu în două turnee majore diferite.

Krejcikova (28 ani), care a câştigat turneul de la Roland Garros în 2021, va urca pe locul 10 în ierarhia WTA începând de luni.

Pentru Paolini, prima italiancă care a disputat o finală la Wimbledon, aceasta a fost a doua finală majoră pierdută consecutiv. Aceasta a mai cedat în ultimul act de la Roland Garros, unde a fost dominată categoric de Iga Swiatek. Jucătoarea italiană va urca pe locul 5 în clasamentul mondial începând de luni.

Citeşte şi: Djokovic și Alcaraz, duelul mult așteptat din finala Wimbledon