17.9 C
vineri, 20 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisVictor Cornea a făcut un meci mare la Gastaad! Va juca în semifinale la dublu

Victor Cornea a făcut un meci mare la Gastaad! Va juca în semifinale la dublu

Perechea româno-germană Victor Cornea/Andre Begemann s-a calificat, joi, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de la Gastaad (Elveţia), dotat cu premii totale de 579.320 de euro, după ce i-a învins pe fraţii eleni Stefanos şi Petros Tsitsipas cu 7-6 (7/3), 3-6, 11-9. Cornea şi partenerul său au obţinut victoria după o oră şi 32 de minute.

Fraţii Tsitsipas au ratat două mingi de meci în super tiebreak, la scorul de 9-7, Cornea şi Begemann reuşind să câştige ultimele patru puncte.

Cornea şi Begemann şi-au asigurat un cec de 9.600 de euro şi 90 de puncte ATP la dublu, iar în penultimul act vor înfrunta Ugo Humbert/Fabrice Martin.

În primul tur, Cornea şi Begemann au trecut de cuplul Marco Bortolotti (Italia)/Matthew Christopher Romios (Australia), cu 4-6, 7-6 (7/5), 10-8.