17.9 C
vineri, 20 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportJO 2024 (box) / Lăcrămioara Perijoc a clacat în primul meci de la Paris

JO 2024 (box) / Lăcrămioara Perijoc a clacat în primul meci de la Paris

Lăcrămioara Perijoc a părăsit dramatic Jocurile Olimpice de la Paris, cedând în optimile de finală împotriva sportivei Enkhjargal Munguntsetseg. Românca a debutat în forță în meciul de la categoria 54 de kilograme, dar apoi s-a clătinat serios și a cedat pe final.

Aflată la prima participare la Jocurile Olimpice, Lăcrămioara Perijoc spera să ajungă în sferturi, iar apoi chiar să se lupte pentru o medalie. Numai că Enkhjargal Munguntsetseg a fost prea puternică pentru sportiva noastră, considerată favorită înaintea acestei întâlniri de la Paris.

Lăcrămioara Perijoc a început foarte bine și și-a adjudecat prima repriză, după ce trei dintre arbitri au văzut-o câștigătoare cu 10-9. Adversara sa a revenit, apoi, spectaculos și a reușit să treacă mai departe, după ce s-a impus la limită în ambele runde.

Lăcrămioara Perijoc este singura reprezentantă a boxului românesc la JO 2024.

România nu a mai obţinut o medalie olimpică la box din 2004, când Ionuţ Gheorghe a câştigat bronzul la cat. 64 kg, la JO de la Atena.

Citeşte şi: JO 2024 / David Popovici: „Cel care se apropie cel mai mult de a fi invincibil, câştigă!“