26.2 C
joi, 19 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportJO 2024 (canotaj) / Echipajul de 8+1 masculin e în finală la Paris

JO 2024 (canotaj) / Echipajul de 8+1 masculin e în finală la Paris

Echipajul României s-a calificat în Finala A la opt plus unu masculin, joi, la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce s-a clasat pe locul al treilea în recalificări.

În componenţa Mihăiţă Ţigănescu, Laurenţiu Danciu, Bogdan Băitoc, Constantin Adam, Marius Cozmiuc, Mugurel Semciuc, Florin Arteni, Florin Lehaci şi Adrian Munteanu, România s-a clasat pe locul al treilea, în 5 min 30 sec 00/100. Tricolorii au fost pe patru în primii 1.500 de metri ai cursei, dar au încheiat în forţă reuşind să încheie pe trei.

Singura medalie olimpică a României în această probă masculină a fost obţinută în 1992, la JO de la Barcelona.

Finala de la JO 2024 va avea loc în data de 3 august, la ora 12:10.

România a calificat nouă echipaje în Finalele A la JO de la Paris din cele douăsprezece pe care le-a avut: dublu vâsle feminin – categorie uşoară, dublu rame feminin, dublu rame masculin, patru rame masculin, dublu vâsle masculin, dublu vâsle feminin, patru rame feminin, opt plus unu feminin, opt plus unu masculin.

Mihai Chiruţă a ratat calificarea la simplu vâsle

Canotorul român Mihai Chiruţă a ratat calificarea în Finala A probei de simplu vâsle masculin. Chiruţă a fost cronometrat cu timpul de 6 min 52 sec 95/100, încheind la circa 12 secunde de ultimul sportiv care a prins Finala A.

Cel mai rapid din această semifinală, în care primii trei au obţinut biletele pentru Finala A, a fost germanul Oliver Zeidler (6:35.77), urmat de belarusul Evgheni Zalatîi (6:39.01) şi de campionul olimpic an titre, grecul Stefanos Ntouskos (6:40.78). Al patrulea a fost danezul Sverri Nielsen (6:43.95).

Citeşte şi: JO 2024 / Programul de joi! Canotorii trag tare pentru primele medalii olimpice