16.7 C
vineri, 20 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalHandbal (f) / România a debutat cu stângul la CM Under-18

Handbal (f) / România a debutat cu stângul la CM Under-18

Selecţionata României a fost învinsă de formaţia Elveţiei cu scorul de 25-24 (12-16), miercuri, la Chuzhou, în primul său meci din Grupa G a Campionatului Mondial de handbal feminin Under-18 din China, informează Agerpres.

Tricolorele au condus la pauză la o diferenţă de patru goluri, 16-12. Au fost egalate în repriza secundă (19-19, ’39) şi au pierdut dramatic, cu 24-25. Elveţia a marcat golul victoriei prin Era Baumann, cu 28 de secunde înainte de final! România a avut o bară în ultima secundă, prin Gabriela Tulea.

Golurile echipei antrenate de Carmen Cuibar (fostă Cartaş) au fost înscrise de Alexia Maria Niţă 5, Anamaria Şerban 4, Sara Maria Istrate 3, Gabriela Maria Tulea 2, Ana Martina Stan 2, Evelyn Vivienn Marton 2, Maria Balint 2, Mioara Bianca Ciubotaru 1, Maria Ionica Soroceanu 1, Maria Alexandra Voicu 1, Alexia Mihaela Oprea 1.

De la învingătoare s-au remarcat Era Baumann (6 goluri), Aurora Bitzi (5), Noelle Osterwalder (4).

În celălalt meci al grupei, Spania întâlneşte formaţia Egiptului.

România va mai juca în grupă cu Spania (Chuzhou, 09:00) pe 16 august şi cu Egipt (Chuzhou, 13:00) pe 17 august. Primele două clasate se califică în grupele principale.

Citeşte şi: Handbal (m) / România a obţinut prima sa victorie la CE Under-18