16.8 C
vineri, 27 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisAnunţ îmbucurător pentru fanii tenisului! Rafa Nadal va juca în Cupa Davis

Anunţ îmbucurător pentru fanii tenisului! Rafa Nadal va juca în Cupa Davis

Rafael Nadal va face parte din echipa Spaniei la turneul final al Cupei Davis. Această competiție va avea loc în perioada 19-24 noiembrie, la Malaga.

Spania s-a calificat la turneul final al Cupei Davis, după ce a fost condusă de Carlos Alcaraz, numărul 3 mondial. Nadal a fost inclus în echipa Spaniei pentru duelurile de foc de la finalul lunii noiembrie.

Carlos Alcaraz, Roberto Bautista, Pablo Carreno, Marcel Granollers şi Rafael Nadal sunt jucătorii pe care va conta Spania la turneul final din Cupa Davis. Spania a câștigat ultima oară acest trofeu în anul 2019.

„Sunt foarte încântat să-l am pe Rafa și sunt foarte mândru de această echipă și de ceea ce s-a realizat până acum. Sper să putem oferi o mare bucurie la Malaga. Am vorbit cu el și mi-a spus deja cât de nerăbdător era să fie acolo”, a declarat Carlos Ferrer, potrivit as.com.

Spania se va duela cu Olanda în faza sferturilor de finală. În cazul unui succes, ibericii se vor lupta cu Germania sau Canada.

Citeşte şi: Gabi Ruse, pe tabloul principal de la Beijing! Vezi cu cine au picat Bogdan, Cristian şi Begu!