18.1 C
luni, 7 octombrie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLiga 2 / FC Bihor Oradea – FCU Craiova 1-1. Aşteptări prea mari

Liga 2 / FC Bihor Oradea – FCU Craiova 1-1. Aşteptări prea mari

FCU Craiova a remizat, scor 1-1, în partida susţinută luni după amiază, la Oradea, în faţa formaţiei FC Bihor, contând pentru etapa 9 a Ligii 2.

Oltenii au deschis scorul norocos, după un cadou făcut de Ioan Filip pentru Bounaas, după o centrare de pe dreapta, iar acesta a reluat imparabil din careul mic (‘2, 0-1).

Orădenii au trecut pe lângă egalare trei minute mai târziu, când Filip a nimerit bara.
Golul gazdelor a venit în minutul 28, când Moga a șutat de la 8 metri la colțul din stânga al porții, după o pasă a lui Chirițoiu (1-1).

Ibrahim a fost la un pas de golul doi, nimerind bara dintr-o lovitură de la 25 de metri (’30).

În repriza secundă s-a jucat pe contre, dar FCU putea da lovitura decisivă aproape de final. Prima dată Camara a ratat incredibil din 2 metri (’87), apoi Meijer a scăpat pe stânga, dar finalizarea a lăsat mult de dorit (’90+3).

FC Bihor: Accinelli – S. Cucu, An. Gal, Giafer, C. Jurj – R. Farcaș, I. Filip – Stahl (’67, Gîdea), Almanza (’77, Curescu), An. Moga (’77, Nică) – A. Chirițoiu (’67, S. Jurj). Antrenor: Gustavo Aragolaza.

FCU Craiova: C. Sandu – R. Negru, A. Camara, Lumbu, Padula – V. Pop (’58, Achim), Bounaas (’83, Ghindovean), Răduț (’77, Dragu) – Abbey, Ibrahim (’83, Meijer), M. Moraru (’58, M. Ilie). Antrenor: Marius Croitoru.

Cartonaşe galbene: Farcaș ’40 / Răduț ’36, Abbey ’45, Ibrahim ’59.

Au arbitrat: Mihail Sebastian Lăstun – Claudiu Şchiopeţ, Ioan Daniel Humiţa; Raul Sebastian Bădărău.

Observatori: Silviu Crângaşu (CCA), Viorel Lolea (FRF).

În etapa viitoare, FCU Craiova va juca pe teren propriu împotriva formaţiei FC Voluntari.

Citeşte şi: LPF a anunțat echipa etapei. „Leii“ n-au avut loc în unsprezecele ideal