21.2 C
luni, 28 octombrie, 2024
Știri de ultima orăSportF1 / Carlos Sainz Jr, triumfător în Mexic! Verstappen, din nou cu probleme

F1 / Carlos Sainz Jr, triumfător în Mexic! Verstappen, din nou cu probleme

Carlos Sainz Jr (Ferrari) a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Mexicului, desfăşurat duminică pe Autodromo Hermanos Rodriguez de la Ciudad de Mexico. Acesta şi-a trecut în palmares a patra victorie din carieră. Plecat din pole position, Sainz Jr a trecut primul linia de sosire la finalul celor 71 de tururi de circuit (305,354 km), fiind înregistrat cu timpul de 1 h 40 min 55 sec 800/1000.

El l-a devansat cu 4 sec 705/1000 pe britanicul Lando Norris (McLaren), în timp ce pe poziţia a treia, la 34 sec 387/1000, s-a clasat coechipierul lui Sainz de la Ferrari, monegascul Charles Leclerc.

Campionul mondial en titre, Max Verstappen (Red Bull), a ocupat locul al şaselea, după ce a fost nevoit să efectueze două penalizări de 10 secunde dictate de comisarii cursei în urma duelurilor cu Lando Norris.

Olandezul a rămas însă pe prima poziţie a clasamentului general al piloţilor, cu un avans de 47 de puncte faţă de Norris, ocupantul locului secund. Pe poziţia a treia, la 71 de puncte, se află Charles Leclerc.

Următoarea cursă a sezonului este programată la sfârşitul acestei săptămâni, pe circuitul Interlagos de lângă Sao Paulo (Brazilia).

10. Nico Hulkenberg (Germania) 31

Citeşte şi: Handbal (f) / Situaţie alarmantă! România, doar locul patru la Trofeul Carpaţi