Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Caraș – Severin au efectuat, azi, 37 de percheziții la traficanți de droguri.
Perchezițiile au avut loc în județele Caraș – Severin, Timiș, Dâmbovița și Alba, inclusiv în două unități de penitenciar. Sunt vizate infracțiuni precum:
- constituirea unui grup infracțional organizat,
- trafic de droguri de risc,
- trafic de droguri de mare risc,
- efectuarea, fără drept, de operațiuni cu produse susceptibile de a avea efecte psihoactive.
Pe parcursul anului 2024, 35 de persoane cercetate ar fi constituit, în municipiul Reșița, 4 grupări de criminalitate organizată, specializate în vânzarea de droguri de risc , droguri de mare risc și substanțe cu efecte psihoactive, grupări care ar fi colaborat pe linia schimbului de droguri și a distribuției stradale, parte dintre membri migrând de la o grupare la alta, în funcție de tipul de drog comercializat și câștigul obținut.
Un grup axat pe vânzarea de droguri
Astfel, primul grup infracțional organizat s-ar fi axat pe vânzarea de droguri de risc, în principal, în perimetrul cartierului Muncitoresc, din municipiul Reșița.
Persoanele cercetate ar fi dezvoltat o rețea importantă de clienți, inclusiv prin faptul că unul dintre ei ar fi închiriat și pus la dispoziția consumatorilor un imobil, în care ar fi organizat diverse evenimente private, pe parcursul cărora ar fi oferit cu titlu gratuit și ulterior ar fi vândut clienților , inclusiv minori, canabis (drog de risc).
Aprovizionarea ar fi fost realizată de către liderul grupării, care ar fi expediat din Spania cantități de canabis și hașiș, introduse în țară, prin intermediul unor firme de transport internațional.
Cea de-a doua grupare de criminalitate organizată
Cea de-a doua grupare de criminalitate organizată, coordonată de doi lideri, ar fi acționat pe o zonă extinsă, respectiv în municipiile Timișoara și Reșița și orașul Bocșa, fiind specializată în comercializarea de droguri de risc și mare risc (canabis și cristal).
Membrii grupării aflați în eșalonul de execuție ar fi îndeplinit diferite sarcini, respectiv deținerea, transportul și distribuția stradală a drogurilor.
În vederea extinderii ariei de distribuție a drogurilor în alte localități, liderul grupării specializate pe segmentul comercializării de droguri de mare risc ar fi coordonat activitatea unor membri cu scopul racolării forțate de tineri consumatori, dar și de distribuitori de droguri.
În acest scop, membrii palierului de execuție ar fi recurs la acte de violență și lipsire de libertate, inclusiv prin folosirea de arme de foc letale.
Al treilea grup acționa cu precădere în cartierul Govândari, din municipiul Reșița
Al treilea grup infracțional organizat ar fi acționat începând cu luna septembrie 2024, membrii acestuia comercializând atât droguri de risc, cât și substanțe psihoactive, cu precădere în cartierul Govândari, din municipiul Reșița.
În scopul obținerii unor sume importante din vânzarea substanțelor interzise, dar și pentru a ascunde implicarea sa, liderul grupării ar fi atras în activitatea infracțională mai multe persoane de încredere, printre care și un minor.
Cea de-a patra grupare distribuia droguri și-n penitenciare
Cea de-a patra grupare de criminalitate organizată s-ar fi constituit la inițiativa unei persoane cercetate (recent eliberată din penitenciar) care, în calitate de lider ar fi coordonat activitatea de distribuție de droguri de mare risc și substanțe psihoactive, în interiorul unor unități de penitenciar, dar și către diverși dealeri stradali.
Astfel, acesta ar fi procurat drogurile și substanțele psihoactive, le-ar fi impregnat pe diverse tipuri de hârtie, iar ulterior le-ar fi expediat sub formă de corespondență în penitenciare, unde membrii grupului infracțional s-ar fi ocupat de comercializare.
Pe parcursul cercetărilor a reieșit faptul că majoritatea persoanelor cercetate ar fi angrenat minori în activități de depozitare, transport și vânzare a drogurilor către diverși clienți sau ar fi procedat la livrarea drogurilor prin metoda „dead drop” pentru a evita riscul de a fi depistate.
45 de persoane vor fi audiate
Sunt puse în executare 45 de mandate de aducere, audierile urmând a se desfășura la sediul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Biroul Teritorial Caraș-Severin.
Acțiunea beneficiază de sprijinul brigăzilor de combatere a criminalității organizate:
- Timișoara,
- Alba Iulia,
- Oradea,
- Ploiești,
- serviciilor de combatere a criminalității organizate Arad,
- Sibiu,
- Hunedoara,
- Inspectoratului de Poliție Județean Caraș – Severin,
- jandarmilor Inspectoratului Județean de Jandarmi Caraș – Severin,
- Grupării de Jandarmi Mobile „Glad Voievod” Timișoara,
- specialiștilor Direcției Regionale Vamale Timișoara,
- polițiștilor Administrației Naționale a Penitenciarelor,
- lucrătorilor Biroului Vamal de Frontieră Naidăş,
- ai A.N.I.T.P. – Centrul Regional Timișoara.
Procurorii D.I.I.C.O.T. – Biroul Teritorial Caraș-Severin au beneficiat de sprijinul:
- Inspectoratului de Poliție Județean Caraș-Severin,
- Serviciul de Investigații Criminale,
- Serviciul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase,
- Serviciul Rutier,
- Poliția Municipiului Reșița,
- Biroul de Investigații Criminale și Biroul Ordine Publică.
Citește și: Negocierile de încetare a focului dintre SUA și Rusia sunt programate pentru 23 martie la Jeddah