16.7 C
Craiova
marți, 29 aprilie, 2025
Știri de ultima orăActualitateBilanţul tragediei de la discoteca din Santo Domingo a ajuns la 184 de morţi

Bilanţul tragediei de la discoteca din Santo Domingo a ajuns la 184 de morţi

Bilanţul prăbuşirii acoperişului discotecii Jet Set din Republica Dominicană a ajuns miercuri seară la 184 de morţi, la aproape 48 de ore de la tragedie, devenind cel mai grav dezastru al secolului în ţara din Caraibe, scrie News.ro. Cântărețul de merengue Rubby Pérez, doi foști jucători de baseball din Major League și o guvernatoare se numără printre victime. Aproximativ 370 de membri ai echipelor de salvare caută supravieţuitori printre mormanele de moloz.

Este cea mai gravă catastrofă din istoria recentă a ţării, marcată de o explozie la San Cristobal, la periferia Santo Domingo (38 de morţi) în urmă cu doi ani. În ceea ce priveşte bilanţul uman, acesta a depăşit acum incendiul din 2005 dintr-o închisoare din Higuey (est), care a provocat moartea a 136 de deţinuţi.

„Nimeni nu a fost scos în viaţă din dărâmături de marţi, de la ora 15.00“, au anunţat autorităţile.

Imaginile aeriene arată o gaură imensă în acoperişul localului, care s-a prăbuşit la 00:44 (04:44 GMT) în noaptea de luni spre marţi, în timp ce între 500 şi 1.000 de persoane asistau la un concert al starului merengue Rubby Perez, care a decedat şi el.

Trei sute de salvatori se află la faţa locului, sprijiniţi de echipe din Israel şi Puerto Rico care au sosit ca întăriri.

Zeci de rude se înghesuie încă în jurul discotecii, spitalelor şi morgii, aşteptând veşti sau identificarea celor dragi.

Cel puţin un american se numără printre victime, a anunţat şeful diplomaţiei americane Marco Rubio într-un comunicat, trimiţând gândurile sale „familiilor şi celor dragi afectaţi de acest eveniment devastator“.

Cântăreţul Rubby Perez a murit pe scenă

Concertul lui Rubby Perez atrăsese numeroşi fani şi celebrităţi. Într-o înregistrare video postată pe reţelele de socializare, acoperişul poate fi văzut prăbuşindu-se în timp ce cântăreţul este pe scenă. Alte înregistrări video postate pe reţelele de socializare arată cum angajaţii măturau localul înainte de tragedie pentru a îndepărta pietricelele şi resturile mici care căzuseră din tavan.

Corpul lui Rubby Perez, supranumit „cea mai înaltă voce din merengue”, a fost extras de dub dărâmături, au confirmat autorităţile. Numeroşi artişti i-au adus un omagiu pe reţelele de socializare. El urmează să fie înmormântat joi.

Preşedintele dominican Luis Abinader a declarat trei zile de doliu naţional în semn de omagiu pentru victimele tragediei.

Papa Francisc a trimis un mesaj dominicanilor în care se declară „foarte trist” de „prăbuşirea tragică” şi transmite „sincere condoleanţe familiilor”.

Alte victime ale tragediei

Printre victimele identificate se află și Nelsy Cruz, în vârstă de 41 de ani, guvernatoare a provinciei Monte Cristi. Femeia a supraviețuit inițial impactului și a fost printre primele persoane care au dat alarma. Potrivit familiei sale, Nelsy a sunat direct la președintele Republicii Dominicane, Luis Abinader, pentru a cere intervenția echipelor de salvare, în timp ce era rănită, blocată sub moloz.

Abia după acel apel, ea a luat legătura și cu fratele său, Nelson Cruz, fost jucător de baseball selecționat de șapte ori în All-Star Game. Din păcate, Nelsy Cruz a murit ulterior în spital, din cauza rănilor provocate de sticla căzută peste ea.

Octavio Dotel, în vârstă de 51 de ani, fost pitcher (aruncător) în Major League Baseball, a fost extras în viață dintre dărâmături, dar a murit pe drum spre spital. 

Autoritățile nu au anunțat deocamdată cauza exactă a prăbușirii acoperișului. Clubul Jet Set, amenajat într-o fostă sală de cinema, găzduia în mod regulat concerte de dans în serile de luni.

Președintele Luis Abinader a declarat trei zile de doliu național în memoria victimelor.

Citeşte şi: Doi bărbați au fost reținuți după ce s-au bătut în sediul Poliției Municipiului Târgu Jiu

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS