Preşedintele PSD Liviu Dragnea a refuzat să comenteze miercuri votul din Comisia LIBE în cazul Laurei Codruţa Kovesi, răspunzându-i unui jurnalist străin: „I don’t speak english”, scrie Mediafax.
„I don’t speak english“ a spus Liviu Dragnea în momentul în care a fost întrebat de un jurnalist străin despre votul din comisia LIBE pentru funcţia de procuror şef european.
Laura Codruţa Kovesi a primit miercuri cele mai multe voturi în comisia LIBE, şi anume, 26 de voturi. Jean-François Bohnert a primit 22 de voturi şi un vot Andres Ritter.
Kovesi a fost preferată şi în Comisia CONT cu o zi înainte, o decizie finală urmând să fie luată pentru funcţia de procuror şef european abia după negocieri cu Consiliul UE şi votul din PE.