23.1 C
Craiova
miercuri, 16 aprilie, 2025
Știri de ultima orăLocalDoljFost taximetrist, condamnat pentru uciderea unui pieton

Fost taximetrist, condamnat pentru uciderea unui pieton

Craioveanul de 63 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de taxiul condus de Cocendău.
Craioveanul de 63 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de taxiul condus de Cocendău.

Magistrații de la Judecătoria Craiova au hotărât să condamne la doi ani de închisoare un fost taximetrist, acuzat că, în aprilie 2010, a lovit și ucis un bărbat care traversa strada pe trecerea de pietoni. Instanța a decis însă ca inculpatul, care este recidivist, să nu facă închisoare pentru fapta comisă.

Polițiștii Biroului Rutier erau anunțați, în după-amiaza zilei de 13 aprilie 2010, că pe bulevardul Carol I din municipiul Craiova a avut loc un accident mortal, victima fiind un pieton. Oamenii legii au stabilit după accident că Daniel Cocendău, de 44 de ani, din localitatea Gângiova, în timp ce conducea în regim de taxi un Cielo dinspre centru către gară, la trecerea de pietoni de la intersecţia bulevardului Carol I cu strada Feldioara l-a lovit şi accidentat pe Iordache Popa, de 63 de ani, din Craiova. La faţa locului a fost chemată o ambulanţă, însă medicii nu au mai putut face nimic pentru a-i salva viaţa bărbatului, care a murit pe loc în urma impactului violent. În fața polițiștilor, taximetristul a susţinut că nu este vina lui pentru producerea accidentului, pentru că pietonul nu era pe zebră în momentul impactului, însă măsurătorile şi declaraţiile martorilor au indicat contrariul.
Ulterior, cazul a fost preluat de un procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Craiova, pe numele lui Cocendău fiind deschis un dosar penal pentru comiterea infracțiunii de ucidere din culpă. Cercetările au durat patru ani și jumătate, dosarul în care inculpatul a fost trimis în judecată fiind înregistrat pe rolul Judecătoriei Craiova abia pe 8 octombrie 2014. Oamenii legii spun că cercetările au durat atât de mult din cauza faptului că au fost efectuate două expertize tehnice în dosarul penal.
În prima, care a fost făcută la Biroul de Expertize Judiciare de pe lângă Tribunalul Dolj, expertul tehnic a stabilit că, în momentul accidentului, viteza mașinii conduse de Cocendău era de aproximativ 46 km/oră, impactul a avut loc pe trecerea de pietoni, iar „accidentul s-a produs pe fondul neatenției la volan a conducătorului auto și a neacordării priorității de trecere pietonului angajat regulamentar în traversarea străzii“. Cocendău nu a fost de acord cu concluziile expertului, așa că, în iulie 2012, a cerut efectuarea unei noi expertize, care a fost făcută la Laboratorul de Expertize Criminalistice Bucureşti. De data aceasta, experții au stabilit că viteza taxiului condus de Cocendău a fost de 54 km/oră în momentul impactului, iar vina pentru producerea accidentului i-a aparținut inculpatului. După încheierea ultimei expertize, procurorul care a instrumentat dosarul a hotărât să-l trimită în judecată pe Daniel Cocendău pentru comiterea infracțiunii de ucidere din culpă.

Rudele victimei au renunțat la pretenții

Cocendău și-a recunoscut faptele pentru a avea parte de o pedeapsă mai blândă, iar marți, pe 2 iunie, Judecătoria Craiova s-a pronunțat în acest dosar și l-a condamnat pe inculpat la doi ani de închisoare pentru ucidere din culpă.
Pedeapsa de doi ani de închisoare a fost contopită cu un rest de 1.006 zile rămas neexecutat dintr-o pedeapsă de șapte ani primită în 2006 pentru înșelăciune, dar și cu una de trei ani și șase luni de închisoare pentru furt calificat. În final, inculpatul a fost condamnat la trei ani și jumătate de închisoare, pedeapsă din care instanța a scăzut perioada deja executată (doi ani și patru luni, de la 30 iulie 2010 și până la 2 noiembrie 2012). Judecătorii au mai hotărât să mențină eliberarea condiționată dispusă pe 2 noiembrie 2012 de Tribunalul Dolj și au respins cererea inculpatului privind prelungirea dreptului de circulaţie. În timpul procesului, rudele bărbatului decedat au renunţat la pretenţiile civile. Mai trebuie spus că, la termenul de pe 2 aprilie, instanța a amânat judecarea dosarului pentru ca inculpatul să „ajungă la o tranzacţie cu părţile vătămate“.
Hotărârea de marți a Judecătoriei Craiova nu este definitivă și poate fi atacată cu apel de procurori și de inculpatul condamnat.

Fost taximetrist cu antecedente

În ediția din 11 aprilie 2011, GdS publica „Povestea taximetristului penal“, mai exact cea a lui Daniel Cocendău, care pe atunci era cercetat pentru uciderea craioveanului Iordache Popa și judecat pentru furt calificat.
Daniel Cocendău a făcut „cunoştinţă“ cu oamenii legii încă din anul 2004, când a fost trimis în judecată pentru o înşelăciune comisă în 2002. În 2006 a fost condamnat la şapte ani de închisoare și a stat aproape doi ani în închisoare, pentru că pe 21 ianuarie 2008 a fost eliberat condiționat printr-o hotărâre a Judecătoriei Craiova. După ce a fost eliberat din penitenciar, Cocendău a rămas cu un rest de pedeapsă de 1.006 zile.
Ulterior, același Cocendău a lucrat ca taximetrist la mai mulți operatori din Craiova, iar pe 13 aprilie 2010 l-a ucis pe Iordache Popa.
La nici două săptămâni după producerea accidentului, Cocendău a fost acuzat de furt calificat. Pe 25 aprilie 2010, poliţiştii au fost sesizaţi de Elena Buşoi despre faptul că, între 22 şi 25 aprilie, cineva a pătruns în apartamentul în care locuia şi i-a sustras mai multe bunuri. În urma cercetărilor, oamenii legii au stabilit că autorul furtului a fost recidivistul Daniel Cocendău, care stătea cu chirie într-o cameră din apartamentul respectiv. Cocendău a fost arestat preventiv, iar în mai 2011 a fost condamnat definitiv la trei ani şi șase luni de închisoare cu executare, pedeapsă ce a inclus şi cele 1.006 zile rămase din pedeapsa anterioară. Pe 2 noiembrie 2012, Daniel Cocendău a fost eliberat din nou condiționat din pușcărie, de data aceasta printr-o hotărâre a Tribunalului Dolj.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS