O fată de 14 ani a fost ucisă de un leu la periferia orașului Nairobi, a anunțat Kenya Wildlife Service (KWS). Copilul era acasă la o fermă de lângă Parcul Național Nairobi, potrivit agenției de conservare.
Alarma a fost dată de un alt adolescent, iar gardienii KWS au mers după urme până la râul Mbagathi din apropiere. Acolo ei au găsit rămășițele fetei de școală primară. Leul nu a fost găsit, dar KWS a spus că a întins o capcană și a trimis echipe de căutare. Agenția a adăugat că au fost luate măsuri suplimentare de securitate pentru a preveni alte atacuri.
Parcul Național Nairobi se află la doar 10 km de centrul orașului și găzduiește animale precum:
- lei,
- bivoli,
- girafe,
- leoparzi,
- gheparzi.
Este împrejmuit pe trei laturi pentru a opri animalele care hoinăresc în oraș. Eeste deschis spre sud pentru a permite animalelor să migreze și în afara zonei.
Anul trecut, filmările CCTV au surprins momentul în care un leu a smuls un câine Rottweiler dintr-o altă casă din apropierea Parcului Național Nairobi.
Bărbat ucis de un elefant
KWS a mai raportat că un bărbat de 54 de ani a fost ucis de un elefant sâmbătă. Incidentul a avut loc în centrul județului Nyeri, la aproximativ 130 km nord de Nairobi.
Elefantul păștea în Mere Forest când l-a atacat pe bărbat, care a suferit răni grave la piept, coaste fracturate și traumatisme interne.
A fost dus la un spital din apropiere unde a murit din cauza rănilor suferite.
Paula Kahumbu, șeful grupului de conservare WildlifeDirect, a spus că decesele nu au fost incidente izolate și a cerut KWS să îmbunătățească „evaluările riscurilor și să asigure o comunicare precisă, în timp real, a mișcării și comportamentului faunei sălbatice, în special în zonele cunoscute cu risc ridicat, cum ar fi Savannah Ranch”, unde tânăra de 14 ani a fost ucisă.
Ea a mai spus că toate cabanele, taberele și dezvoltările rezidențiale din apropierea zonelor în care trăia fauna sălbatică ar trebui să fie „echipate cu sisteme de descurajare împotriva prădătorilor – inclusiv:
- lumini,
- alarme,
- garduri securizate,
- spray-uri anti-prădători”.
„Prevenirea este prima și cea mai bună linie de apărare a noastră”, a adăugat ea, potrivit BBC.
Citește și: Noile rețele de alimentare cu gaze din Râmnicu Vâlcea