Pacienții din Craiova și împrejurimi care suferă de scleroză multiplă se pot trata la Craiova, la Spitalul Clinic de Neuropsihiatrie. Unitatea medicală face parte din Programul Național pentru această afecțiune, activitatea fiind coordonată de prof. Carmen Albu, șefa clinicii de Neurologie. În prezent, există peste 200 de pacienți de care se ocupă medicii de la Craiova în cadrul acestui program, însă dr. Carmen Albu spune că numărul este în creștere.
„Era nevoie de acest program pentru ca pacienții să nu mai meargă la București”
În urmă cu o lună, la aniversarea a 25 de ani de existență a Spitalului de Neuropsihiatrie, prof. Albu a adus în discuție pacienții cu scleroză multiplă pentru a trage un semnal de alarmă cu privire la importanța sa în contextul în care boala devine din ce în ce mai frecventă.
„Sunt șefă de secție de 7 ani de zile, perioadă în care am adus la Craiova programul de scleroză multiplă. A fost o muncă titanică și mă mândresc cu acest program. Este o patologie a adultului tânăr și a femeii tinere care vrea să fie, poate, și mamă. Iar ca mame, datoria noastră este să ne putem crește copiii. Astfel că am obținut acest program și muncim pentru el în ciuda opreliștilor în ceea ce privește finanțarea, care vine de la Casa Națională de Asigurări de Sănătate. Avem 225 de pacienți în acest moment și avem și pacienți pe lista de așteptare. Este o boală din ce în ce mai frecventă și, din păcate, vom avea în viitor grijă de un număr din ce în ce mai mare de pacienți”, a transmis medicul.
Dr. Carmen Albu, coordonatorul programului național de scleroză multiplă spune că era nevoie de acest lucru la nivelul Craiovei, pentru că pacienții au nevoie să nu mai meargă departe, la București, să trateze această boală, „care este destul de complicată”.
Spitalul de Neuropsihiatrie are și centru de tratare a bolii Parkinson în stadii avansate
Alături de programul de scleroză multiplă, la nivelul Spitalului de Neuropsihiatrie există și un centru de tratare a bolii Parkinson în stadii avansate. Aici numărul de pacienți este ceva mai scăzut.
„Pe de o parte, numărul acesta mai mic se datorează și faptului că este o patologie specifică vârstnicului, care trebuie adus la spital, și este uneori mai greu acest transfer de la familie și de la medicul de familie către noi. Pe de altă parte, centrul funcționează și în colaborare cu centrul de gastroenterologie din cadrul UMF Craiova”, a explicat prof. Carmen Albu.
Secția ATI, un nou pas important
„Vom continua programele și sperăm să aducem și noutăți în tratamentului AVC-ului prin tromboliză după amenajarea centrului de recuperare, pentru că și aici numărul pacienților este în creștere și media de vârstă a scăzut foarte mult.
Compartimentul ATI va însemna un nou pas important pentru noi, ar fi extraordinar să îl putem deschide cât mai repede, mai ales că locurile de terapie intensivă în județ sunt destul de limitate pentru că pacientul neurologic prezintă multiple comorbidități și complicațiile pot fi numeroase”, a mai spus șefa secției de Neurologie.
La nivelul spitalului, există două secții de neurologie, cu 15 medici primari și specialiști. Jumătate dintre aceștia sunt medici cu integrare, ceea ce înseamnă că sunt cadre didactice ale Universității de Medicină și Farmacie din Craiova. „Așadar, spitalul nostru este un spital clinic universitar. Astfel, aici își desfășoară activitatea un număr foarte mare de studenți, dar și de medici rezidenți – nu doar în specialități de neurologie, ci și specialități ce au în curriculum-ul de pregătire neurologia”, a precizat dr. Albu.
CITEȘTE ȘI:
4,5 milioane de lei pentru serviciile scenotehnică de la IntenCity 2025
Hotelurile din Craiova, rezervate şi nu prea pentru Târgul de Paşte
Oltenia are cel mai mic număr de locuințe construite…