13.6 C
vineri, 27 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportEchipa lui Bölöni a pierdut la Auxerre

Echipa lui Bölöni a pierdut la Auxerre

AS Monaco, echipa antrenata de românul Ladislau Bölöni, a suferit o noua infrângere in campionatul Frantei, pierzând, cu 2-1, pe terenul formatiei AJ Auxerre, la care este legitimat si Daniel Niculae, intr-un meci disputat sâmbata seara, in runda a cincea din Ligue 1. Mijlocasul gazdelor, Benoit Cheyrou, a deschis scorul in minutul 28, iar atacantul polonez Jelen a majorat avantajul lui Auxerre in minutul 55. Tânarul de 17 ani, Nimani N’Galou, debutant in prima divizie franceza, a redus din diferenta in minutul 61.

Niculae nu a fost folosit de antrenorul gazdelor, Jean Fernandez. Echipa lui Ladislau Bölöni a acumulat doar patru puncte din 15 posibile si ocupa locul al 15-lea in clasament. In schimb, Auxerre are cinci puncte si se situeaza pe pozitia 13-a. In runda urmatoare, monegascii vor juca pe teren propriu cu PSG, iar echipa lui Daniel Niculae se va deplasa la Saint-Etienne.

Valenciennes, umilita de Lens

Valenciennes, echipa la care joaca si Florin Bratu, a pierdut categoric, cu 3-0, pe terenul gruparii Lens.

Ivorianul Aruna Dindane (‘7, ’24) si mijlocasul francez Yohan Demont (’30) au marcat golurile gazdelor. Bratu a jucat tot meciul la oaspeti si a primit pentru evolutia sa nota 4,5 din partea cotidianului L’Equipe. Dupa cinci etape, Valenciennes ocupa locul 12, cu cinci puncte, in timp ce adversara ei de sâmbata se afla pe pozitia a 11-a, cu 7 puncte.

Campioana Olympique Lyon, una dintre adversarele Stelei in Liga Campionilor, pare de neoprit si in aceasta editie a campionatului. Elevii lui Gerard Houllier s-au impus, cu 2-0, pe teren propriu, in partida cu Troyes, golurile gruparii de pe „Gerland“ fiind marcate de brazilienii Cris (’16) si Juninho Pernambucano (’87). Lyonezii au acumulat 13 puncte si s-au instalat in fotoliul de lider, in timp ce Troyes ocupa pozitia 19-a, penultima, cu numai doua puncte.

Ligue 1, etapa a 5-a

Rezultatele inregistrate in etapa a cincea a campionatului Frantei: Auxerre – Monaco 2-1, Bordeaux – Nice 3-2. Le Mans – Lorient 1-1, Lens – Valenciennes 3-0, Lyon – Troyes 2-0, Nantes – Lille 1-1, Rennes – Sochaux 2-1, Sedan – Saint Etienne 2-2. Partidele Toulouse – Nancy si PSG – Marseille s-au jucat ieri, dupa inchiderea editiei.

Clasament: 1. Lyon 13 puncte; 2. Lille 10; 3. Marseille 10; 4. Saint Etienne 10; 5. Nancy 9; 6. Bordeaux 9; 7. Lorient 8; 8. Sochaux 8; 9. Le Mans 8; 10. Toulouse 7; 11. Lens 7; 12. Valenciennes 5; 13. Auxerre 5; 14. PSG 4; 15. Monaco 4; 16. Rennes 4; 17. Sedan 3; 18. Nantes 3; 19. Troyes 2; 20. Nice 1.