16.7 C
vineri, 20 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportContra, integralist

Contra, integralist

Fundaşul român Cosmin Contra a jucat pe toată durata partidei pe care echipa sa de club, Getafe, a terminat-o la egalitate, scor 3-3, la Villarreal, în etapa a 14-a a campionatului Spaniei. Oaspeţii au condus la pauză cu 3-0, graţie golurilor marcate de Granero (‘9), Gavilan (’17) şi Casquero (’30), dar s-au relaxat după pauză, când pentru gazde au marcat Robert Pires (’57), Eguren (’83) şi Rossi (’85). Acesta a fost al treilea rezultat pozitiv pentru Getafe, după egalul de la Barcelona şi victoria de pe teren propriu în faţa lui Real Madrid. Contra a jucat opt meciuri în acest sezon la Getafe, în cinci dintre ele fiind titular. Getafe a urcat pe locul al zecelea în clasament.
Într-un alt meci jucat sâmbătă seară, FC Barcelona a învins, categoric, scor 4-0, pe Valencia. Golurile catalanilor au fost marcate de Henry (’20, ’28, ’79) şi Daniel Alves (’47). „Barca“ şi-a consolidat poziţia de lideră, având un avans de 16 puncte faţă de a doua clasată, Villarreal.