19 C
vineri, 27 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportDebut cu stângul pentru gorjeni

Debut cu stângul pentru gorjeni

Energia Pandurii Târgu Jiu a pierdut la mare luptă pe terenul echipei Ştiinţa Municipal Bacău, scor 30-33, în prima etapă a sezonului 2011-2012 a Ligii Naţionale de handbal masculin. Chiar dacă Liviu Andrieş l-a lăsat acasă pe portarul numărul unu în acest sezon, Adrian Rădulescu, învoit, Florin Dragomir a apărat excelent şi a ţinut echipa în joc până la ultimul fluier. Energia a deschis scorul şi a menţinut avantajul timp de 20 de minute. Bacăul a egalat la zece (min. 21) şi jocul a curs echilibrat, dar Ghiţă, cu o aruncare în ultima secundă, a trimis gazdele cu un gol în plus la vestiare (16-15). Scenariul s-a repetat şi la reluare. Târgu Jiu s-a desprins la trei goluri (20-17, min. 39), apoi Bacăul a pus patru goluri avans pe tabelă (28-24, min. 53), diferenţa maximă, într-un moment în care era în inferioritate. Gorjenii nu au abandonat lupta şi Asoltanei a adus echipa în lupta pentru punct în două rânduri (28-29 şi 29-30), dar apărarea i-a trădat pe final. Şi arbitrajul i-a ciupit pe olteni cât să păstreze gazdele la conducere, pe fondul ameninţării din ultimul minut (30-31). Energia a tratat fără luciditate ultimele atacuri, iar Bacăul a câştigat la trei goluri, o diferenţă mult prea mare faţă de desfăşurarea jocului. Pentru Energia au evoluat: Dragomir, Motoi – A. Popescu (3 goluri), Apolzan (10), Ilieş (3), Păiuş (7), Mazilu (4), Asoltanei (2), Enache (1), V. Popescu, Giotoiu.