17 C
vineri, 18 octombrie, 2024
Știri de ultima orăSportJuratoni şi Simionescu au părăsit competiţia

Juratoni şi Simionescu au părăsit competiţia

Pugilistul român Bogdan Juratoni şi-a încheiat participarea la Jocurile Olimpice de la Londra, fiind învins, joi, în optimile categoriei 75 kg din cadrul concursului de box de la JO 2012. Singurul pugilist român prezent la JO a fost învins la puncte, scor 12-10, de Abbos Atoev, din Uzbekistan. Bogdan a început bine meciul, dar după prima repriză era condus cu 6-4. A doua repriză a aparţinut sportivului român, care a punctat de patru ori, faţă de cele trei puncte ale uzbekului. În ultima repriză, Juratoni l-a alergat pe tot ringul pe uzbek, dar acesta a refuzat lupta. Judecătorii l-au văzut însă învingător pe Abbos Atoev, care a câştigat lupta cu scorul de 12-10. În primul tur, Juratoni a avut liber, după ce organizatorii l-au desemnat cap de serie numărul trei, ca urmare a medaliei de bronz obţinute la mondialele de la Baku (Azerbaidjan) de anul trecut. Vineri, Vlăduţ Simionescu a fost învins, în turul doi, la categoria plus 100 kg din cadrul concursului de judo. În turul secund, optimile de finală, Vlăduţ Simonescu s-a duelat cu germanul Andreas Toelzer, care a învins prin ippon, după 3,55 minute. În primul tur al competiţiei din grupa C, sportivul român s-a duelat cu Iuri Krakovetski (Kârgâstan), pe care l-a învins prin ippon, calificându-se în turul secund al competiţiei.
La JO de la Londra, delegaţia României a mai obţinut două medalii olimpice la judo, de argint, prin Alina Dumitru (48 kg) şi Corina Căprioriu (57 kg), în timp ce Andreea Chiţu (52 kg) şi Dan Fâşie (66 kg) au fost eliminaţi în turul secund al competiţiei. La categoria 100 kg, Daniel Brata a pierdut şi el din primul tur.