17.6 C
joi, 17 octombrie, 2024
Știri de ultima orăSportAncuţa Bobocel a ratat finala pentru două secunde

Ancuţa Bobocel a ratat finala pentru două secunde

Atleta severineană Ancuţa Bobocel a ratat, sâmbătă, calificarea în finala probei de 3.000 de metri obstacole, din cadrul concursului de atletism de la Jocurile Olimpice de la Londra. Bobocel a ocupat locul 6 în seria a treia, cu timpul de 9:31.06, calificându-se în finală primele patru sportive din fiecare serie şi încă trei atlete cu cei mai buni timpi. Ancuţa a fost la aproximativ două secunde distanţă de ultimul loc ce ducea in finală. În aceeaşi probă, dar într-o altă serie, Cristina Casandra, accidentată, a terminat cursa pe locul 13. Casandra, în vârstă de 35 de ani, a fost înregistrată cu timpul de 9:58.83 minute. Vineri seară, alte trei atlete române rataseră finala. Nicoleta Grasu s-a clasat pe locul 14 în calificări la aruncarea discului. La prima încercare, Nicoleta a aruncat 61,86 m, cea mai bună performanţă a sa în acest sezon, la a doua a aruncat 59,59 m, iar a treia a fost ratată. Bianca Răzor nu s-a calificat în semifinalele probei de 400 de metri. Răzor, care a concurat în seria a şasea, a înregistrat timpul de 52 de secunde şi 83 de sutimi, al cincilea din serie. În semifinale au acces primele trei sportive din fiecare serie şi încă trei atlete cu cei mai buni timpi. Cristina Bujin a ratat calificarea în finala probei de triplusalt, după ce a depăşit toate cele trei sărituri din grupa A de calificare.
Ieri, veteranele gorjene Constantina Diţa (42 de ani) şi Lidia Şimon (39 de ani) au ratat prezenţa pe podium în cadrul maratonului. Campioană olimpică la Beijing (2008), Constantina Diţă nu şi-a putut apăra titlul, încheind proba amiral din capitala Marii Britanii pe poziţia a 86-a. Diţă a parcurs cei 45 de kilometri în două ore, 41 de minute şi 34 de secunde, terminând proba la aproape 18 minute de lider. Lidia Şimon s-a clasat pe locul 45, cu un timp de două ore, 32 de minute şi 46 de secunde. Maratonul a fost câştigat de Tiki Gelana (Etiopia), podiumul fiind completat de Priscah Jeptoo (Kenia) şi Tatyana Petrova Arkhipova (Rusia).