21.7 C
duminică, 8 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportAtleţii Craiovei au încheiat prima zi la Piteşti cu 7 medalii

Atleţii Craiovei au încheiat prima zi la Piteşti cu 7 medalii

CSM Craiova a performat şi în partea a doua a zilei de marţi la finala Campionatului Naţional de Atletism Seniori, competiţie găzduită de stadionul „Nicolae Dobrin“ din Piteşti. Dacă dimineaţa au fost cucerite două medalii prin Alex Corneschi şi Marius Ionescu (proba de 10.000 de metri), după amiaza au mai fost contabilizate încă cinci medalii de către sportivii din Bănie.

Astfel, clubul din Bănie are un campion naţional, pe Nicolae Coman, care a câștigat proba de 1500 metri, fiind înregistrat cu timpul de 4:01.68. Podiumul a fost completat de Laviniu Mădălin Chis (CSU Oradea, 4:01.74) şi de gorjeanul Adrian Garcea (Pandurii Tg. Jiu, 4:02.10). Pentru CSM Craiova a mai concurat la 1500 metri şi Ionuţ Valentin Drăguşin, el terminând pe poziţia a 5-a, cu 4:07.11.

O medalie de argint a fost cucerită de ștafeta feminină de 4×100 metri a CSM Craiova, compusă din Ana Maria Roșianu, Mariana Fira, Gabriela Iacoban, Ștefania Sandu – cu timpul de 47.62.

Urmează trei medalii de bronz. Prima a venit la săritura cu prăjina şi a fost contabilizată de Andreea Drăgan, cu o performanță de 3.30 m. Un loc trei a fost la aruncarea ciocanului, prin Bianca Lazăr Fazecas – cu 62.97 metri, iar ultima a fost adjudecată de Cristina Toma la triplu salt (13.53).

Astăzi vor avea loc etapele trei şi patru, ultimele.