17 C
sâmbătă, 5 octombrie, 2024
Știri de ultima orăSportLupte / David Boicea, medaliat cu bronz la Campionatul Balcanic U17

Lupte / David Boicea, medaliat cu bronz la Campionatul Balcanic U17

În perioada 5-7 mai, în localitatea Serres (Grecia) s-a desfăşurat Campionatul Balcanic U17 la lupte. La această competiţie importantă au participat şi sportivi români, printre care şi David Boicea, Florin Mihalcea şi Cazacu Luca, toţi de la clubul CSU Craiova.

David Boicea a fost performerul „echipei“ craiovene, acesta obţinând medalia de bronz la cat. 55 kg. Cazacu s-a clasat pe poziţia a 5-a la 65 kg, în timp ce Mihalcea a fost al 7-lea la cat. 80 kg.

„Mă aşteptam la o altă prestaţie a lui Mihalcea. Credeam şi speram că va lua o medalie, dar, dintr-o neatenţie, a pierdut meciul şi a fost eliminat din competţie. A încheiat pe locul al 7-lea şi tot ce are de făcut este să muncească şi să ţină capul ridicat“, a spus Aurel Cimpoeru, pentru GdS.

Citeşte şi: Gabriela Ruse a început cu dreptul calificările de la Roma! Azi luptă pentru tabloul principal