17.9 C
vineri, 20 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportDavid Popovici a rămas fără medalie şi în finala de 100 m

David Popovici a rămas fără medalie şi în finala de 100 m

David Popovici a încheiat pe locul 6 cursa de 100 de metri liber din cadrul Campionatelor Mondiale de la Fukuoka. Românul era campionul mondial en-titre și deținătorul recordului acestei probe, însă a făcut o cursă sub așteptări și părăsește competiția niponă fără medalie. Aurul a fost câștigat de Kyle Chalmers, care n-a bătut, însă, recordul lui Popovici.

Atmosfera a fost una tensionată pentru sportivul nostru, iar acest lucru s-a simţit chiar înainte de a intra în concurs. David a întors al treilea după 50 de metri, însă a încheiat cursa pe locul 6, nefăcându-le faţă celorlalţi înotători din finală. Punct și de la capăt.

Românul a înregistrat un timp de 47, 83 secunde. Australianul Kyle Chalmers a luat aurul (47:15), fiind urmat pe podium de Jack Alexy (48:31) și Maxime Grousset (47:42).

Reamintim că românul a făcut parte din prima semifinală și a încheiat cursa pe locul secund, cu timpul 47.66, la 4 sutimi în spatele maghiarului Nendor Nemeth, care a terminat în 47.66 secunde.

Din cealaltă semifinală, alți trei înotători au reușit să scoată timpi mai buni decât David Popovici.

Citeşte şi: Jos pălăria pentru Popovici şi Preda! Săritorii români au obţinut aur şi argint la Fukuoka