21.7 C
duminică, 8 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisAnca Todoni își continuă seria victoriilor! E în sferturi la Madrid

Anca Todoni își continuă seria victoriilor! E în sferturi la Madrid

​​Anca Alexia Todoni a făcut pasul în sferturile turneului ITF de la Madrid, sportiva noastră obținând o nouă victorie în fața unei jucătoare care ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial. Todoni (19 ani, 197 WTA) a învins-o joi pe nipona Mai Hontama (115 WTA), scor 6-3, 3-6, 6-3. Partida a durat două ore și 18 minute.

Parcursul de la Madrid o ajută pe Anca să urce până pe locul 182 în ierarhia WTA Live, un salt de 15 poziții. Aceasta va fi cea mai bună clasare a carierei.

Pentru Anca urmează un meci cu o altă sportivă din Japonia. Moyuka Uchijima (110 WTA) a învins-o pe americanca Robin Montgomery (159 WTA), scor 6-4, 6-4.

O victorie cu Uchijima i-ar aduce româncei un salt de încă zece locuri în clasamentul WTA.