36.8 C
luni, 1 iulie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalHandbal (f) / Elveţia ne-a luat şansa la sferturi! România, învinsă dramatic la CM

Selecţionata României a fost învinsă de echipa Elveţiei cu scorul de 27-26 (15-12), duminică, în primul său meci din Grupa principală I a Campionatului Mondial de handbal pentru junioare Under-19 din Macedonia de Nord. În urma acestui eşec, tricolorele nu mai au şanse de calificare în sferturile de finală.

Mariam-Nadia Mohamed a marcat 6 goluri pentru România, Maria Diana Lixăndroiu 5, Lavinia Ioana Florea 2, Cristina-Elena Irimia 2, Anamaria-Mihaela Grigore 2, Alisia Lorena Boiciuc 2, Costinela-Beatrice Raicea 2, Irina-Andreea Maxim 2, Ioana Niţă (portar) 1, Mihaela Andreea Mihai 1, Rebecca Geamănu 1.

Pentru învingătoare au înscris Alessia Riner 8 goluri, Nuria Bucher 6, Sev Albrecht 5, Yara Mosimann 3. Nora Snedkerud 2, Emma Baechtiger 1, Lynn Schuermann 1, Kim Erni 1.

În celălalt meci al grupei, Olanda a dispus de Egipt cu 20-17.

În clasament, Olanda ocupă primul loc, cu 4 puncte, urmată de Elveţia, 4 puncte, România, 0 puncte, Egipt, 0 puncte. Marţi, România va juca ultimul meci din grupă, contra Egiptului (16:45).

Citeşte şi: Handbal (f) / Eșec pentru România U20 în duelul cu Olanda! Intrăm fără punct în grupele principale