35.7 C
luni, 1 iulie, 2024
Știri de ultima orăSportF1 / Max Verstappen nu a avut probleme în cursa de sprint din Austria

F1 / Max Verstappen nu a avut probleme în cursa de sprint din Austria

Olandezul Max Verstappen (Red Bull), câştigătorul ultimelor trei ediţii ale Campionatului Mondial de Formula 1, a încheiat pe primul loc cursa de sprint dinaintea Marelui Premiu al Austriei, sâmbătă pe Red Bull Ring.

Verstappen, plecat din pole position, a fost urmat la aproape 5 secunde de australianul Oscar Piastri, de la McLaren, după 23 de tururi de cursă. Pe locul 3 a fost celălalt pilot de la McLaren, britanicul Lando Norris. George Russell (Mercedes) a ocupat locul 4. El a fost urmat de spaniolul Carlos Sainz (Ferrari) şi de celălalt britanic de la Mercedes, Lewis Hamilton (Mercedes).

Monegascul Charles Leclerc (Ferrari) a avut al şaptea timp şi a obţinut două puncte, unul mai mult decât
mexicanul Sergio Perez (Red Bull). Top 10 a fost completat de danezul Kevin Magnussen (Haas) şi canadianul Lance Stroll (Aston Martin).

Sâmbătă, de la 17.00, vor avea loc calificările ce vor stabili grila de start a MP de duminică.