29 C
luni, 1 iulie, 2024
Știri de ultima orăSportJudo / Fără prea multe realizări ale românilor în prima zi a Europenelor de cadeți

Sportivii români nu au reuşit să se apropie de medalii în prima zi a Campionatelor Europene de judo pentru cadeţi de la Sofia.

La cat. 50 kg, Simon Tege l-a învins în primul tur pe israelianul Eyal Martziano, dar a pierdut apoi în faţa germanului Tim Nebenfuehr.

În cadrul cat. 55 kg, Alin Marian Sorici a fost învins în turul secund de slovenul Gal Blazic, care ulterior a obţinut medalia de bronz. Românul a continuat în recalificări, câştigând disputa cu estonianul Artak Azarumyan, dar fiind apoi învins de rusul Roman Kuzneţov.

La feminin, Lorena Manda a învins-o pe portugheza Maria Soares în primul tur la cat. 48 kg, după care a fost întrecută de Kristina Lili Krizova (Slovacia).

România participă cu opt judoka la competiţie, patru la masculin şi patru la feminin, urmând să mai concureze Alexandru Dincă (cat. 90 kg), David Ţugui (cat. +90 kg), Isabel Bob (cat. 63 kg), Alexia Uşurelu, Anamaria Suciu (ambele la cat. 70 kg).

La competiţie s-au înscris 511 judoka din 44 de ţări, 275 la masculin şi 236 la feminin.