miercuri, 3 iulie, 2024
Știri de ultima orăSportGimnastică / Lotul feminin pentru Jocurile Olimpice a fost definitivat

Gimnastică / Lotul feminin pentru Jocurile Olimpice a fost definitivat

Lotul feminin de gimnastică artistică al României pentru Jocurile Olimpice de la Paris va fi compus din Ana Maria Bărbosu, Sabrina Maneca Voinea, Lilia Cosman, Amalia Ghigoarţă şi Andreea Preda, a anunţat, duminică, Federaţia Română de Gimnastică. La masculin, vom fi reprezentaţi de Andrei Muntean la JO 2024.

„În condiţiile în care, prin prisma rezultatelor anterioare, Ana Maria Bărbosu, Sabrina Maneca Voinea şi Lilia Cosman aveau locul asigurat în echipă, în urma celor trei concursuri de selecţie, cele mai bune punctaje le-au obţinut Amalia Ghigoarţă şi Andreea Preda. Din cauza problemelor de sănătate, Maria Ceplinschi, Ella Oprea Creţu, Amalia Puflea şi Ioana Danciu au ieşit din calcule“, a precizat FRG.

Ana Maria Bărbosu, Kaylia Nemour (Algeria), Felix Dolci (Canada), Krisztofer Meszaros (Ungaria), Rene Cournoyer (Canada) şi Mohamad Omar (Egipt) au câştigat medaliile de aur în cele zece finale pe aparate, duminică, la ediţia a patra a RomGym Trophy.

Fără presiunea rezultatului la RomGym Trophy

În condiţiile în care antrenorii lotului olimpic au decis ca gimnastele să fie menajate, iar în finale să se participe doar pentru a verifica anumite elemente, Ana Maria Bărbosu a concurat la sărituri, Lilia Cosman la paralele, Amalia Ghigoarţă la paralele şi la sol, iar Andreea Preda la bârnă.

Ana Maria Bărbosu a câştigat cu o medie de 13,534 (13,767 şi 13,300) la sărituri, Amalia Ghigoarţă a fost a doua la sol (13,300) şi a patra la paralele (12,900). Lilia Cosman a fost a treia la paralele (13,100), iar Andreea Preda, a şasea la bârnă (11,633), notează Agerpres.

Aflate în primul an la senioare, Alexia Vânoagă şi Miruna Botez, componente ale lotului naţional de la Constanţa, au făcut o figură frumoasă. Alexia a câştigat medalia de bronz la bârnă (13,033), iar Miruna a fost a patra la sărituri (12,650) şi a şasea la sol (12,333).

Gabriel Burtănete a revenit la RomGym Trophy cu o medalie de argint la sărituri cu media 13,850 (14,500, respectiv 13.200) şi locul cinci la inele (12,933). Robert Burtănete a câştigat medalia de bronz la cal cu mânere (12,633), Emilian Neagu s-a clasat pe şapte la sol (13,067) şi la inele (12,467). Nicholas Ţarcă a încheiat pe cinci la paralele (12,967) şi la bară (12,567) şi pe şase la cal cu mânere (12,367).

Citeşte şi: Gimnastică / Reuşită pentru Ana Maria Bărbosu! A luat medalia de argint la individual compus