6.2 C
vineri, 18 octombrie, 2024
Știri de ultima orăSportF1 / Surpriza sezonului! Oscar Piastri, la prima victorie a carierei în MP al Ungariei

Pilotul australian Oscar Piastri (McLaren) a obţinut duminică prima sa victorie în Formula 1, impunându-se în Marele Premiu de Formula 1 al Ungariei, desfăşurat duminică pe circuitul Hungaroring (4,381 km). El a fost urmat de coechipierul său britanic Lando Norris, plecat din pole position, şi de un alt britanic, Lewis Hamilton (Mercedes).

Pe locul 4 în MP al Ungariei a fost monegascul Charles Leclerc (Ferrari), cu o poziţie mai sus decât Max Verstappen, câştigătorul ultimelor trei ediţii ale Campionatului Mondial.

Oscar Piastri a reuşit acest succes în urma unei strategii a echipei McLaren, notează eurosport.fr. La ordinele echipei, Lando Norris l-a lăsat pe australian în faţă când mai erau trei tururi. Norris a fost nemulţumit de această decizie, el fiind pe locul doi în clasamentul piloţilor, în spatele olandezului Max Verstappen (Red Bull). Diferenţa dintre ei era de 84 de puncte înaintea acestei curse, acum este de 76.

„Este cu adevărat o senzaţie specială, este ziua la care am visat când eram copil. A fost puţin complicat la final, deşi mă pusesem într-o poziţie bună la startul cursei. Mulţumesc mult echipei, este o onoare să conduc un McLaren. Este incredibil să controlezi astfel cursa şi să reuşeşti o dublă, bravo echipei”, a reacţionat australianul.

Formula 1 va continua weekendul viitor cu Marele Premiu al Belgiei.