14.5 C
joi, 19 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportJO 2024 (gimnastică) / România a încheiat a 7-a concursul de la Paris

JO 2024 (gimnastică) / România a încheiat a 7-a concursul de la Paris

Echipa de gimnastică artistică a României a încheiat pe locul 7 finala pe echipe de la Jocurile Olimpice, cu punctajul total 159.47. Gimnastele noastre ocupau locul 5 la capătul primelor rotații, dar am coborât în clasament după paralele și bârnă. Am încheiat pe locul 7, penultimul, depășind doar Japonia. SUA s-a impus în marea finală, podiumul fiind completat de Italia și Brazilia.

România a prins finala terminând calificările pe locul 8 și a început concursul final în aceeași grupă cu Marea Britanie, echipa cu care a împărțit subdiviziunea duminică.

Bine la sol, groaznic la paralele

Concursul a debutat la sol, cu Sabrina Maneca-Voinea reușind cea mai mare notă dintre gimnastele României, 13.900 (6.000 la dificultate, 7.900 pentru execuție). N-au fost notele cele mai bune de pornire, astfel că, la finalul primei rotații, România ocupa poziția a șasea în ierarhie. Exercițiile de la sol au avut o dinamică mult mai reușită pentru românce, cu Ana Maria Bărbosu apropiindu-se cel mai tare de râvnitul 14. A fost până la urmă 13.933, astfel că, după a doua rotație, România a urcat un loc în clasament, de pe 6 pe 5. Notele la sol: Amalia Ghigoarţă (13.133) / Ana Maria Bărbosu (13.566) / Sabrina Maneca-Voinea (13.900)

Au urmat, apoi, paralelele. Aceleași paralele ne-au măcinat și acum şi putem spune că a fost aparatul sinonim cu regresul în clasament. Notele la paralele: Lilia Cosman (13.133), Amalia Ghigoarţă (13.333), Ana Maria Bărbosu (12.433). Am coborât pe 7 de pe locul 5 și am pus capăt scenariilor bune.

Notele de la sărituri: Lilia Cosman (13.433), Ana Maria Bărbosu (13.933), Sabrina Maneca-Voinea (13.633).

România a încheiat finala la bârnă, dar nici aici lucrurile n-au decurs extraordinar. A redresat situația Sabrina Maneca-Voinea, cu al său 13.800, iar la final am rămas pe poziția a șaptea. Notele obținute la bârnă: Amalia Ghigoarţă (12.500), Ana Maria Bărbosu (12.700, Sabrina Maneca-Voinea (13.800).

Citeşte şi: JO 2024 / Programul de miercuri! Intră în scenă și judoka Alex Creț + ultimele semifinale la canotaj