17.9 C
vineri, 20 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisArina e „regina“! Sabalenka a câştigat turneul de la Cincinnati (WTA)

Arina e „regina“! Sabalenka a câştigat turneul de la Cincinnati (WTA)

Jucătoarea de tenis Arina Sabalenka a câştigat turneul WTA 1.000 de la Cincinnati, dotat cu premii totale de 3.211.715 dolari. Belarusa, numărul trei mondial, a învins-o pe americanca Jessica Pegula, cu 6-3, 7-5, în finala desfăşurată luni seară.

Pentru Sabalenka acesta a fost al 15-lea său titlu din carieră. El este și o sursă bună pentru moral, deoarece se apropie US Open, ultimul turneu de Mare Şlem al sezonului.

De menționat faptul că Arina Sabalenka (26 ani), care a jucat prima sa finală în Ohio, nu a participat la Jocurile Olimpice de la Paris.

Pegula, victorioasă în urmă cu o săptămână în turneul WTA 1.000 de la Toronto, s-a înclinat la Cincinnati după o oră şi 15 minute de joc.

Sabalenka nu a pierdut niciun set în parcursul său de la Cincinnati şi are acum 5-2 în duelurile cu Pegula. Belarusa va aborda turneul US Open, care va debuta pe 26 august, de pe locul secund în clasamentul WTA. Ea a făcut rocada cu Coco Gauff.