17.8 C
vineri, 13 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportKaiac-canoe / Nuţă şi Sprîncean, în finala probei de C2-1.000 m de la CM din Uzbekistan

Sportivii români Oleg Nuţă şi Ilie Sprîncean s-au calificat vineri în finala probei de canoe dublu pe 1.000 de metri, din cadrul Campionatelor Mondiale de kaiac-canoe pentru probele neolimpice, găzduite de Samarkand (Uzbekistan), informează Agerpres.

În seria a doua, Nuţă şi Sprîncean s-au clasat pe locul secund, cu timpul de 3 min 44 sec 713/1000. Prima a fost Ungaria (3 min 43 sec 002/1000). Pe trei a fost Republica Moldova (3 min 49 sec 731/1000). Aceste trei echipaje s-au calificat direct în finala probei, prevăzută sâmbătă.

La JO de la Paris, Nuţă şi Sprîncean s-au clasat pe locul 9 în proba de canoe dublu pe 500 m.

Tot vineri va debuta şi Cătălin Chirilă, după-amiază, în serii la canoe simplu pe 500 m. Sportivul de 26 ani, de la CSA Steaua, este campionul mondial en titre. La Paris s-a clasat al nouălea în proba olimpică de canoe simplu pe 1.000 m.

Chirilă va concura sâmbătă şi în serii la canoe simplu pe 200 m.

La Mondialele din 2023 de la Duisburg, România a cucerit prin Cătălin Chirilă o medalie de aur la canoe simplu 500 m. A mai luat una de argint la canoe simplu pe 1.000 m, plus una de bronz la canoe dublu pe 1.000 m prin Nuţă şi Sprîncean.

Citeşte şi: Superliga | Programul meciurilor din etapa a 7-a