21.4 C
luni, 16 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportJudo (nevăzători) / Rezultat fantastic! Florin Bologa a cucerit aurul la Jocurile Paralimpice

Sportivul român Florin-Alexandru Bologa a cucerit medalia de aur la judo pentru nevăzători, cat. 73 kg (J1), vineri, la Jocurile Paralimpice de la Paris, după ce l-a învins în finală pe kazahul Iergali Şamei, prin ippon.

Bologa a intrat direct în sferturile de finală ale categoriei, învingându-l pe uzbecul Şohruh Mamedov (ippon), iar în semifinale a câştigat prin waza ari în faţa brazilianului Harlley Damiao Pereira Arruda.

Pentru Bologa (28 ani) aceasta este a treia medalie la Jocurile Paralimpice, după cele două de bronz obţinute în 2016, la Rio (cat. 60 kg), şi în 2021 la Tokyo (cat. 60 kg).

Bologa are patru titluri europene consecutive, fiind campion european şi mondial en titre.