19 C
vineri, 27 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportF1 / Lando Norris a câștigat cursa din Singapore și se apropie tot mai mult de Verstappen

Britanicul Lando Norris (McLaren), plecat din pole position, a încheiat învingător duminică în Marele Premiu de la Singapore, etapa a 18-a a Campionatului Mondial de Formula 1, pe circuitul urban Marina Bay (4,94 km). El a fost urmat de olandezul Max Verstappen (Red Bull), câştigătorul ultimelor trei ediţii ale campionatului, şi de celălalt pilot de la McLaren, australianul Oscar Piastri.

Pe locul 4 s-a clasat britanicul George Russell (Mercedes), pe locul 5 a fost monegascul Charles Leclerc (Ferrari), iar pe 6 a încheiat celălalt britanic de la Mercedes, Lewis Hamilton. Top 10 a fost completat de spaniolii Carlos Sainz (Ferrari) şi Fernando Alonso (Aston Martin), germanul Nico Hulkenberg (Haas) şi mexicanul Sergio Perez (Red Bull).

Lando Norris a obţinut o victorie fără emoţii, prima după ce a pornit din pole position, şi a redus avansul faţă de Max Verstappen, liderul clasamentului piloţilor. Britanicul are trei victorii în cariera sa, toate reuşite în acest sezon.

Verstappen, care a dominat autoritar precedentele două sezoane, nu are niciun succes în ultimele opt curse. El nu a obţinut niciodată victoria la Singapore.

Următorul Mare Premiu este cel al Statelor Unite, la Austin, pe 20 octombrie.