Pierdere imensă pentru sportul românesc. Felicia Ţilea, fosta vicecampioană mondială la aruncarea suliţei, a decedat la vârsta de 57 de ani. Nicu Lăpușan, fostul ei antrenor, a spus că aceasta suferea de o boală grea.
Felicia a participat la 4 ediții ale Jocurilor Olimpice, ultima dată în 2008. De-a lungul carierei, a fost legitimată la Steaua, Dinamo, Rapid și Zalău. În 1995, a devenit primul Cetățean de Onoare al municipiului Zalău.
„Zi tristă pentru sportul din România. Fosta atletă Felicia Țilea Moldovan, pe care sunt mândru că am avut-o ca sportivă, a pierdut ultima și cea mai importantă competiție. A plecat după o grea suferință. Sportivă și femeie puternică, cu un caracter și voință puternice, a lăsat în Cartea de Aur a atletismului românesc rezultate deosebite la competițiile internaționale. Sincere condoleanțe familiei. Dumnezeu să o odihnească în pace!”, a spus Nicu Lăpușan, conform sportulsalajean.ro.
Palmares Felicia Ţilea:
- Medalia de aur la Universiada de Vară din 1995
- Titlul de vicecampioană mondială la Göteborg în 1995
- Medalia de bronz la Campionatul European din 1994
- Cel mai bun rezultat mondial la aruncarea suliței în 1996 – 69,26 metri (cu vechiul tip de suliță)
- Clasarea pe locul 5 la Campionatul Mondial de la Atena în 1997
Citeşte şi: Atletism / Un „mărţişor“ de aur! Craioveanca Ioana Ilinca, pe primul loc la CN de sală