21.4 C
vineri, 13 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportBaschetBaschet (f) / România a câştigat Campionatul European U16, Divizia B

Baschet (f) / România a câştigat Campionatul European U16, Divizia B

Selecţionata feminină de baschet Under-16 a României a câştigat Campionatul European – EuroBasket U16, Divizia B, de la Konya (Turcia). S-a întâmplat sâmbătă seară, după ce a învins în finală echipa Cehiei cu scorul de 54-52 (11-11, 16-12, 14-16, 13-13), informează Agerpres.

Cu 86 de secunde înainte de final, Cehia conducea cu 52-51, dar Alexia-Ioana Mărcuş a reuşit un “lay-up”, tabela fiind închisă de Carina-Ana Dănciulescu, care a transformat o aruncare liberă când mai erau 14 secunde.

Mărcuş (15 p, 6 recuperări), Dănciulescu (11 p, 3 rec, 3 pase decisive) şi Ioana-Vanessa Velcea (10 p, 3 rec) au fost cele mai bune tricolore. De la cehoaice s-au remarcat Barbora Vyhlidova (17 p, 22 rec) şi Barbora Subova (11 p, 8 rec).

România îşi asigurase deja promovarea în eşalonul de elită, Divizia A, prin calificarea în finală. România U16 este a doua echipă naţională de baschet care promovează în această vară în divizia de elită a Campionatului European, după băieţii de la Under-20 şi Under-16.

Ioana-Vanessa Velcea a fost aleasă cea mai bună jucătoare (MVP) a turneului final de la Konya, fiind inclusă în ”cinciul” ideal, alături de Barbora Subova, britanica Athena Thompson, lituanianca Gabija Galvanauskaite şi de turcoaica Berfin Şahin.

Citeşte şi: Monica Niculescu şi Hanyu Guo au câştigat titlul la Monterrey