20.1 C
miercuri, 18 septembrie, 2024
Știri de ultima orăSportBaschetBaschet / Start perfect de sezon! SCMU Craiova a trecut de Vâlcea în Cupa României

Echipa masculină de baschet SCMU Craiova a câștigat duelul cu CS Vâlcea, din turul al doilea al Cupei României la Baschet Masculin. Formația alb-albastră s-a impus cu scorul de 79-74 sâmbătă, în sala Traian.

Formația pregătită de Javier Carrasco Soriano a terminat în avantaj primele două sferturi, iar la cabine a intrat cu un avantaj bun, de moral, scor 45-33. Gazdele au redus din ecart în sfertul al treilea, iar finalul meciului a fost pe muchie de cuțit. În cele din urmă, craiovenii au reușit să-și păstreze o diferență de cinci goluri, suficientă pentru a închide meciul și a obține victoria. S-a încheiat 79-74, iar SCMU continuă aventura în Cupă.

Daniel Dolenc a terminat meciul cu 17 puncte, Giordan Watson a totalizat 13puncte, în vreme ce  Rodney Howard 12, la care a adăugat 6 recuperări.

În prima etapă din Liga Națională de Baschet Masculin, SCMU Craiova va juca cu Rapid București, la finalul săptămânii viitoare.