14.5 C
luni, 7 octombrie, 2024
Știri de ultima orăSportBaschetBaschet / SCMU Craiova a pierdut la 13 puncte întâlnirea de la Sibiu

Baschet / SCMU Craiova a pierdut la 13 puncte întâlnirea de la Sibiu

Baschetbaliștii de la SCMU Craiova nu au prins o zi prea bună în deplasarea de la Sibiu. Alb-albaștrii au cedat la 13 puncte în fața formației de pe malul Cibinului, scor 67-80 și astfel au înregistrat cel de-al doilea eșec al sezonului. Partida a contat pentru etapa a treia din LNBM.

Trei sferturi din patru au fost echilibrate între cele două formații, doar cel de-al doilea făcând diferența la final. Sibiul a făcut „legea“ în actul secund, pe care l-a câștigat cu 24-13. Oltenii au încercat după pauză să reintre în joc, dar la final au fost nevoiți să se declare învinși.

Jalon Pipkins a fost coșgheterul Sibiului cu 20 de puncte. Alex Gross a fost în double-double, cu 18 puncte și 13 recuperări. Tot 18 puncte a avut și Jay Threatt, după trei triple în ultimul minut. De la Craiova, Giordan Watson a ieșit la rampă prin cele 17 puncte înscrise.

În runda următoare, SCMU Craiova va da piept cu Corona Brașov, pe teren propriu.